99. rocznica bitwy pod Gorlicami – rekonstrukcja wydarzeń i epizodów czasów wielkiej wojny


W dniach 3-4 maja 2014 r. w miejscowości Sękowa odbędzie się rekonstrukcja historyczna „99. rocznica Bitwy pod Gorlicami – rekonstrukcja wydarzeń i epizodów czasów wielkiej wojny w Beskidzie Niskim”.

99 rocznica bitwy pod GorlicamiProgram ramowy:

Sobota – 3 maja 2014 r.

Dzień organizacyjny przeznaczony na rejestrację grup, zakwaterowanie, przygotowanie obozów, stanowisk, dioram oraz próbę (w godzinach wieczornych).
Rejestracja grup przewidziana jest na godz. 12.00-18.00.
Próba i omówienie scenariusza ok. godz. 18.00-20.00
Wieczorem po próbie, ok. godz. 20.00, zorganizujemy ognisko dla wszystkich rekonstruktorów oraz nocny pokaz filmów o tematyce I - wojennej.

Niedziela – 4 maja 2014 r.

10.00-11.00 - odprawa dowódców oraz próba generalna (sztab na polu bitwy)
12.00-13.00 – oddanie hołdu poległym na cmentarzu Nr 80 w Sękowej, msza polowa
14.00–oficjalne otwarcie imprezy
- powitanie wraz z prezentacją grup
- widowisko batalistyczne
- zdjęcia pamiątkowe, odznaczenie dowódców
16.00-18.00 życie okopowe – zwiedzanie stanowisk i obozów przez widzów, dioramy i prezentacje poszczególnych formacji.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915„ oraz gmina Sękowa. Widowisko odbywa się cyklicznie na terenie historycznych wydarzeń bitwy gorlickiej z 1915 r. W ubiegłym roku rekonstrukcja w konkursie „Wielkie Odkrywanie Małopolski„ organizowanym przez samorząd Województwa Małopolskiego, Małopolską Organizację Turystyczną, „Gazetę Krakowską”, Radio Kraków i Telewizję Polską Oddział w Krakowi zwyciężyła w kategorii ”najlepsze wydarzenie”.

Pod Gorlicami w maju 1915 r. wojska niemieckie i austriackie stoczyły bitwę zakończoną przerwaniem rosyjskiego frontu w Karpatach. W trakcie walk zginęło ok.  100 tys. Rosjan, a kolejne ok. 250 tys. trafiło do niewoli.

Do przedsięwzięcia można dołączyć także poprzez wydarzenie na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz