Otwarcie nowego Gabinetu Profesora Jana Karskiego


24 kwietnia 2014 r. przypada setna rocznica urodzin Jana Karskiego. W tym dniu Muzeum Miasta Łodzi otwiera o godz. 13:00 nową wystawę stałą w Gabinecie Profesora zatytułowaną „…więcej niż bohater”. W ramach inauguracji ekspozycji Gabinet będzie dostępny dla zwiedzających przez cały weekend (25-27 kwietnia 2014 r.).

Rok Jana Karskiego Łódź WystawaZ tej okazji została również przygotowana bogata oferta wydarzeń towarzyszących, a do dyspozycji zwiedzających będą: kurator wystawy oraz pracownicy muzeum – współautorzy ekspozycji, którzy udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące wystawy i postaci Jana Karskiego.

Łódzki adres prof. Karskiego: Ogrodowa 15

Gabinet Profesora Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi został osobiście przez niego otwarty 2 października 1999 r. Honorowy Gość zainaugurował w muzeum (wówczas Muzeum Historii Miasta Łodzi) nową ekspozycję. Warto podkreślić, iż wystawa została zaaranżowana zgodnie z jego życzeniem. Profesor w akcie notarialnym z 1998 r. zapisał wolę przekazania swoich pamiątek do Łodzi, „miasta jego dumnej i szczęśliwej młodości”.

„Jan Karski w 1999 r. otwierając Gabinet i w nim wystawę o sobie, wrócił na stałe do miasta swoich korzeni – z wielkim sentymentem i prawdziwie„ – wspomina Małgorzata Laurentowicz-Granas, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. ”Prezentowana ekspozycja znakomicie wpisywała się w Panteon Wielkich Łodzian, ale po 15 latach przyszedł czas, by ją unowocześnić, a Karskiego pokazać z innej perspektywy. Nie tylko jako emisariusza, ale też człowieka, naukowca, historyka, znawcę polskiej dyplomacji oraz historii stosunków Polski i wielkich mocarstw. Nowa wystawa, a zwłaszcza przywołane wypowiedzi Jana Karskiego mogą wzbudzać wiele refleksji, zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń, bowiem zawarte w nich fundamentalne nauki są bezlitośnie klarowne dla współczesnej polityki europejskiej” – dodaje dyrektor MMŁ, cytując profesora Timothyego Snydera.

Nowe otwarcie

Wystawa stała „…więcej niż bohater” zaaranżowana została w nowoczesnej formie graficznej z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych. Eksponaty zostały podzielone na trzy bloki tematyczne, opowiadając historię cenionego na całym świecie dyplomaty, zaufanego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i szanowanego naukowca.

Opowieść o Janie Karskim rozpoczyna prezentacja materiału ikonograficznego odnoszącego się do dzieciństwa spędzonego w wielokulturowej Łodzi i czasów studenckich we Lwowie. Przez pryzmat wypowiedzi Jana Karskiego o latach wczesnej młodości zwiedzający poznają jego opinie o rodzinnym mieście, rodzinie i ludziach, których w tym czasie spotkał.

Materiał dotyczący działalności Jana Karskiego w czasie II wojny światowej przedstawia go jako emisariusza polskiego Podziemia oraz rzecznika narodu żydowskiego – człowieka, który chciał powiedzieć światu o Holokauście, a przede wszystkim zapobiec zagładzie Żydów.

Opowieść kończy prezentacja Karskiego w kontekście amerykańskich realiów i kultury, znanego profesora uniwersytetu Georgetown, człowieka występującego jako świadek historii, narrator i interpretator współczesnego świata i nowożytnej polityki.

Opowieść o wyjątkowym człowieku

Materiał ekspozycyjny wystawy, zawierający ważne treści historyczne opowiada również o tym, jakim człowiekiem był Profesor Karski. Niepokornym i bezkompromisowym w swoich poglądach, krytycznym, ale też obiektywnym, broniącym racjonalnie swojego zdania. Fragmenty wypowiedzi Profesora, które są uzupełnieniem dla prezentowanych obiektów, są wyrazem jego poglądów, myśli i uczuć.

„Wystawa …więcej niż bohater jest spotkaniem z niezwykłym człowiekiem – mądrym i szlachetnym„ – opowiada Beata Kamińska, kurator wystawy. ”Uczy ona nie tylko historii, dziejów XX wieku, ale odnosi się także do innych wartości. Dotyka problemów związanych z moralnością, etycznym postępowaniem każdego z nas czy obywatelską odpowiedzialnością. Postać Jana Karskiego nie tylko przekazuje wiedzę. Inspiruje. Jest pretekstem do rozmów na wiele tematów – również tych trudnych, tych których się boimy lub unikamy.” – dodaje.

Wystawa stała „…więcej niż bohater” będzie dostępna w Muzeum Miasta Łodzi od 24 kwietnia 2014 r. Wstęp na nią będzie bezpłatny. Otwarciu ekspozycji towarzyszy program wydarzeń załączony do niniejszej informacji prasowej.

Wystawa w ramach Łódzkich Obchodów Stulecia Urodzin Jana Karskiego odbywających się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi

Sponsor: Dalkia

Partnerzy: Archiwum Państwowe w Łodzi, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Patroni medialni: Kalejdoskop, e-kalejdoskop.pl, Historia.org.pl, Radio Łódź, Słowo Żydowskie, TVP Historia, TVP Łódź, Tygiel Kultury

patronat medialny sprawuje historia logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz