Happy Birthday, Szekspir!


William Shakespeare, gdyby żył, prawdopodobnie obchodziłby właśnie swoje 450 urodziny. Pisarz jest znany jako jeden z najwybitniejszych dramaturgów oraz aktor King’s Men. W swoim dorobku miał 38 sztuk teatralnych, 154 sonety, dwa długie poematy i kilka innych wierszy, a jego dzieła są powszechnie wystawiane na całym świecie.  

Zdjęcie w obchodów z 2013 roku, http://www.shakespearesbirthday.org.uk

Zdjęcie w obchodów z 2013 roku, http://www.shakespearesbirthday.org.uk CC-BY-SA-3.0

Jak co roku w jego rodzinnym mieście - Stratford-upon-Avon - odbędą się uroczystości upamiętniające narodziny pisarza. Szacuje się, że tysiące ludzi z całego świata zgromadzi się na ulicach, by obejrzeć procesję, która wyruszyła dziś, 26 kwietnia, o 10:30 rano. Paradę poprowadzi orkiestra The Band of the West Midlands Fire Service, za nimi podążać będą przebrani artyści, rozbrzmiewać zaczną trąbki, a flagi zostaną rozwinięte. Mieszkańcy oraz turyści są zachęcani do wzięcia udziału w ceremonii oraz do złożenia kwiatów na grobie Shakespeare’a w kościele Świętej Trójcy. Nie zabraknie także zabaw dla dzieci i prawdziwej sztuki.

Co więcej, tego roku uczestniczący w obchodach będą mieli okazję podziwiać, a może nawet spróbować gigantycznego tortu przyrządzonego na cześć solenizanta. Jeśli ktoś będzie miał szczęście może także napotkać znanych aktorów, którzy często biorą udział w tym ważnym dla Anglii dniu, a nawet samego Shakespeare’a w którego rolę wcieli się jeden z artystów. Jednym z punktów programu będzie również przekazanie gęsiego pióra dla jednego z przewodniczących rady uczniów w Szkole Króla Edwarda IV, gdzie uczęszczał pisarz.

Obchody urodzin Szekspira w 2013 roku, www.shakespearesbirthday.org.uk CC-BY-SA-3.0

Obchody urodzin Szekspira w 2013 roku, www.shakespearesbirthday.org.uk CC-BY-SA-3.0

Dla osób, które liczą na większy posiłek, na godzinę 13, zaraz po przejściu parady i rozwinięciu flagi, zaplanowany został ‘Shakeapeare Birthday Luncheon’, czyli uroczysty obiad. Dodatkowo goście skosztują szampana w towarzystwie zaproszonych ambasadorów i dyplomatów z różnych zakątków światach oraz gości specjalnych. Biorąc pod uwagę zamiłowanie dramaturga do teatru oraz jego szlacheckość, można wywnioskować, że byłby on zachwycony rozmachem i przebiegiem wydarzeń dla niego zorganizowanych, a także uroczystą ucztą.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej obchodom urodzin Szekspira. Z pewnością zostaną na niej zamieszczone fotografie i filmy z tegorocznego festynu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz