Muzeum Dyktatury Faszystowskiej w rodzinnej miejscowości Duce


Benito Mussolini jest postacią do dziś wzbudzającą różne uczucia i namiętności w temperamentnych sercach Włochów. Postać faszystowskiego dyktatora oceniania jest różnie, linia podziału nie przebiega zaś wzdłuż utartego schematu prawica - lewica.

Z krytykami postaci Duce spotkać się można zarówno na prawej (wielu konserwatystów i chadeków ocenia okres 1922-1945 jednoznacznie negatywnie), jak i lewej stronie sceny politycznej. Podobnie jest też z jego sympatykami, których nie brakuje nie tylko wśród zwolenników skrajnej prawicy. Pojawiają się oni również w partiach centrowych (jak dawny Lud Wolności) czy wręcz lewicowych (o sympatie do faszyzmu wielokrotnie był oskarżany założyciel Ruchu Pięciu Gwiazd komediant Beppe Grillo).

Na popularności dyktatora można też i zarobić. Giorgio Frassineti, burmistrz rodzinnego miasteczka dyktatora, Predappio, postanowił w tej miejscowości zbudować... muzeum Duce i czasów faszyzmu. Na lokalizację wybrano nieużytkowany, wzniesiony na potrzeby partyjne w latach trzydziestych budynek Casa del Fascio. Zdaniem Frassinetiego (będącego działaczem centrolewicowej Patii Demokratycznej) muzeum ma za zadanie uzmysłowić rolę, jaką okres rządów partii faszystowskiej pełni w historii Włoch i zaprezentować jego znaczenie dla dzisiejszej Italii. Jednocześnie jego zdaniem „nie wolno dopuszczać, by takowe miejsce znajdowało się w rękach osób, które mogły obejść się z nim w sposób niewłaściwy”.

Warto zaznaczyć, że i w tej chwili Predappio jest ważnym punktem na mapie turystycznej regionu Emilia-Romania. Miasteczko to odwiedzane jest zarówno przez zainteresowanych historią XX wieku turystów jak i stanowi cel neofaszystowskich pielgrzymek.

Nagrobek Mussoliniego, aut. Lovio, CC-BY-SA-3.0

Nagrobek Mussoliniego, aut. Lovio, CC-BY-SA-3.0

Budynek wybrany na muzeum Mussoliniego, fot. ANSA CC-BY-SA-3.0

Budynek wybrany na muzeum Mussoliniego, fot. ANSA CC-BY-SA-3.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła: Fascist museum mooted in Mussolini birthplaceMussolini’s birthplace in Italy to get a fascist museum

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz