Jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu


Komunizm kojarzy się dziś z ideologią, na bazie której powstało kilka straszliwych, totalitarnych reżimów politycznych. Myśl filozoficzno - polityczna mająca na celu wykreowanie „nowego” człowieka, wprowadzana w życie, pozostawiła za sobą miliony ofiar. Polityka komunistyczna okazała się bolesnym niewypałem historii, a przyszłe pokolenia otrzymały w spuściźnie wiele niechcianych rzeczy, w tym broń atomową.

Rzecz jasna ta pomyłka polityczna, która kosztowała życie tak wielu ludzi składała się z wielu elementów. Były to powszechnie znane, przebrzmiałe i nużące frazesy o pokoju (głoszone z AK-47 w rękach przez armie ludowe i ich przewodników), braterstwie (pilnie pomagano w braterskim odruchu Węgrom w 1956 roku i Czechom w 1968 utrzymać soc - porządek) oraz współpracy gospodarczej z ZSRR (puste półki w sklepach były tego dobitnym przykładem). System komunistyczny wytworzył także własną estetykę - socrealizm, a jego rozgłos i masową produkcję prowadzono z wielkim rozmachem (nie szczędząc oczywiście pieniędzy).

Miasta w Polsce po 1945 roku zalane zostały masą pomników „gwiazd” komunistycznego świata - dominował Lenin, pierwsi sekretarze (w Polsce utwierdzano mit Bieruta i PKWN). Powszechne były tablice pamiątkowe różnych rocznic związanych z ludowym państwem, popiersia zasłużonych funkcjonariuszy i bojowników z GL/AL oraz LWP. Zakładano galerie obrazów gloryfikujących osiągnięcia systemu. Po 1989 roku większość pozostałości upadłego systemu zniknęła lub przeniosła się do muzeów.

Jednym z takich niepowtarzalnych miejsc w Polsce jest Galeria Sztuki Socrealizmu znajdująca się w miejscowości Kozłówka (Lubelszczyzna, 36 km na północ od Lublina). Galeria funkcjonuje w ramach kompleksu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (w 2007 roku Prezydent Lech Kaczyński nadał tej instytucji tytuł Pomnika Historii). Dziś turyści mogą oglądać zebrane w jednym miejscu działa socrealizmu. Wystawa ta ostrzega przed manipulacją sztuką przez systemy totalitarne. Prezentowane są tutaj obiekty z wielkich zbiorów sztuki 1. połowy lat 50., które liczą ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła czołowych polskich artystów. Dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki: Bolesława Bieruta (z Lublina) - autorstwa Bronisława Kubicy, Włodzimierza Lenina (z Poronina) - Dymitra Szwarca oraz Juliana Marchlewskiego (z Włocławka) - Stanisława Horno-Popławskiego. Zwiedzający zobaczyć mogą również materiały filmowe z lat 50 XX wieku.

źródło: http://www.muzeumzamoyskich.pl/socrealizm

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz