Aukcja rzeczy osobistych cesarza Franciszka Józefa


W największym domu aukcyjnym w Europie kontynentalnej - Dorotheum we Wiedniu1 - przeprowadzono 30 kwietnia aukcję rzeczy należnych do cesarza Franciszka Józefa, jak i do innych członków jego rodziny.

Franciszek Józef I

Franciszek Józef I

Na wiedeńskiej aukcji można było nabyć między innymi bieliznę Franciszka Józefa, pukiel jego włosów, czy też futro z gronostaja należące do cesarzowej Elżbiety, zwanej pieszczotliwie Sisi.

Na tej samej aukcji oferowano także przedmioty należące do Ludwika II Wittelsbacha - króla Bawarii, który nosił przydomek „bajkowy król” z racji tego, iż był fundatorem kilku pełnych przepychu zamków Na sprzedaż wystawiono głównie biżuterię Ludwika: kilka jego drogocennych naszyjników, należące do niego złocone spinki do mankietów z wizerunkami książąt Maksymiliana i Aleksandra oraz wykonaną z marmuru lewą rękę władcy, którą datuje się na około 1880 rok.

Ceny osiągane na aukcji były bardzo różne. Szkic autorstwa cesarzowej Elżbiety, przedstawiający dziecko przytulone do psa sprzedany został za 11 000 euro, a jej dzwonek obiadowy, podobnie jak pukiel włosów Franciszka Józefa, osiągnął cenę prawie 15 000 euro. Negatywnym zaskoczeniem dla organizatorów okazał się fakt, iż slipy cesarza nie wzbudziły większego zainteresowania uczestników aukcji i zostały sprzedane za „jedyne” 2500 tysiąca euro nieznacznie przekraczając cenę wywoławczą.

Hitem aukcji okazał się natomiast hełm do jazdy konnej należący do cesarzowej Elżbiety (lub do jej córki arcyksiężnej Marii Walerii), który sprzedano za 134 500 euro. Cena ta była około pięćdziesięciokrotnie wyższa niż się spodziewano.

Aukcja w austriackim Dorotheum miała na celu uczczenie zbliżającej się 100-nej rocznicy zamordowania Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wydarzenie z dnia 28 czerwca 1914 roku stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej.

Fotografie wszystkich przedmiotów, które licytowano podczas aukcji, oraz kwoty, za jakie je sprzedano, możecie oglądać tutaj.

 

Źródło: Chcete je? Spodky císaře Františka Josefa jdou do dražby

  1. http://www.dorotheum.com/en/cn.html []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz