Biblioteka Narodowa w Bośni powraca do siebie po 22 latach


W 1992 roku, w nocy z 25 na 26 sierpnia, spłonęła w Sarajewie Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, znana także popularnie jako Vijećnica. Nazwa ta wzięła się od budynku, w którym miała siedzibę. Stała się ona tym samym ofiarą oblężenia Sarajewa przez siły Republiki Serbskiej oraz Jugosłowiańską Armię Ludową. Przed trzema dniami media bośniackie poinformowały, że po 22 latach Vijećnica zostaje ponownie otwarta!

Vijećnica otwarta ponownie, fot. Beta, AP, Amel Emric CC-BY-SA-3.0

Vijećnica otwarta ponownie, fot. Beta, AP, Amel Emric CC-BY-SA-3.0

Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine w Vijećnicy podczas pożaru ogromnie ucierpiała, bowiem zniszczeniu uległo blisko dwa miliony zbiorów bibliotecznych, w tym również tych z kolekcji specjalnych. Zdołano uratować część bibliotecznego dobytku - rękopisy, grafiki, mapy, karty pocztowe i dokumenty z różnych okresów historii Bośni i Hercegowiny. Wszystkie te uratowane materiały stanowiły jednak zaledwie ułamek całości inwentarza - dość powiedzieć, że spośród dwustu tysięcy uratowało się nieco ponad dziewiętnaście tysięcy zbiorów.

Od kilku lat zastępczą siedzibą Biblioteki był kampus Uniwersytetu w Sarajewie. Zaczęto tam gromadzić nowe zbiory. W 2012 roku dr. Ovčina, dyrektor Biblioteki, mógł powiedzieć, że „wszystkie funkcje Biblioteki zostały przywrócone”.

9 maja 2014 roku oddano do użytku zniszczoną przez pożar Vijećnicę, najsłynniejszy bodaj budynek z czasów austro-węgierskich w Sarajewie, symbol czasów przeszłych i wieloetnicznej kultury miasta. Renowacja budynku trwała osiemnaście lat i pochłonęła 23 miliony marek bośniackich1. Konserwatorzy i rekonstruktorzy zadbali, aby Vijećnica zachowała swój dawny neomauretański wygląd i charakter. Dla Biblioteki, która powróciła do budynku, przeznaczono dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Prócz Biblioteki miejsce w Vijećnicy znajdzie Rada Miasta i muzeum. Mają się tam także w przyszłości odbywać koncerty Filharmonii Wiedeńskiej.

Wnętrze budynku, fot. Beta, AP, Amel Emric CC-BY-SA-3.0

Wnętrze budynku, fot. Beta, AP, Amel Emric CC-BY-SA-3.0

Ceremonia otwarcia odbyła się z udziałem licznych zaproszonych gości, orkiestry z filharmonii w Sarajewie praz artystów. Dzień, w którym nastąpiło otwarcie, został wybrany z premedytacją, ponieważ z 8 na 9 maja obchodzi się Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem.

Podczas uroczystości, przewodniczący bośniackiego Prezydium Bakir Izerbegovic powiedział, że odnowienie tego charakterystycznego budynku symbolizuje sposób, w jaki Sarajewo przetrwało horror wojny. Dodał następnie: „Po 22 latach przeżywamy triumf cywilizacji nad barbarzyństwem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią”.

Tutaj można oglądać film z otwarcia budynku.

 

Źródła: Tonight is the Opening of the Renovated Vijećnica (City Hall); 20 years later: The National and University Library of Bosnia and Herzegovina; Sarajevo Reopens Iconic War-Damaged City Hall.

  1. w przeliczeniu, wg portalu balkaninsight.com, wynosi to 16 milionów euro []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz