Skarby na Białej Wieży w Hradcu Kralove


Prace renowacyjne na szczycie Białej Wieży w Hradcu Kralove, trwające od jesieni zeszłego roku, zaowocowały niezwykłym znaleziskiem. Pod kopułą Wieży odnaleziono bowiem skrzynie z cennymi dokumentami historycznymi, monetami i fotografiami.  

Znaleziska, aut. ctk.cz CC-BY-SA-3.0

Znaleziska, aut. ctk.cz CC-BY-SA-3.0

Wszystkie te przedmioty będzie można obejrzeć już od przyszłym tygodniu w Muzeum Czech Wschodnich w Hradcu Kralove, jak powiedziała dziennikarzom dyrektorka muzeum, Naďa Machková Prajzová.

Pani dyrektor potwierdziła także, iż odnaleziono jak na razie sześć skrzyni, z których najstarsza pochodzi z roku 1836, najmłodsza natomiast z listopada 1989. Wszystkie odnalezione przedmioty zostaną dokładnie zbadane oraz wpisane do ewidencji. Przez kilka dni wszystkie znaleziska będą mogli zobaczyć odwiedzający muzeum. Później zostaną one umieszczone z powrotem w miejscu ich odnalezienia.

Kopuła wieży poddawana jest renowacji w celu zabezpieczenia jej przeciw pożarom oraz silnym wiatrom. Zdecydowano, iż do odnalezionych skrzyni zostanie dołożona także skrzynia „z naszych czasów”, która zawierać będzie zdobycze współczesnej technologii takie jak np. karta pamięci, płyta DVD czy pendrive.

Budowę Białej Wieży rozpoczęto w czerwcu 1574 roku. W 1581 roku na jej czwartym piętrze umieszczono dzwon Augustyn, który zaliczany jest do największych dzwonów w Czechach. Z Białej Wieży mamy świetny widok na stutysięczne miasto i jego okolicę.

Biała Wieża to niezaprzeczalnie symbol Hradca Kralove. Koszt trwających na niej prac szacowany jest na około 8,5 miliona złotych. Dwie piąte z tej kwoty pochodzić będą z funduszy Unii Europejskiej. Częścią rekonstrukcji 72-metrowej wieży jest także budowa multimedialnego centrum. Według projektu w podłodze Wieży mają zostać umieszczone panele projekcyjne, z których będą mogli korzystać odwiedzający.

Źródło: Mince i dokumenty. Pouzdra z Bílé věže odkryla svůj poklad

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz