Wystawa o Sergiuszu z Radoneża


Trzynastego maja br. w Państwowym Muzeum Historycznym w Moskwie otwarto wystawę poświęconą świętemu Sergiuszowi z Radoneża. W tym roku upływa 700 lat od jego urodzin.

Sergiusz z Radoneża, przesłał Alex Bakharev

Sergiusz z Radoneża, przesłał Alex Bakharev

Święty Sergiusz z Radoneża to odnowiciel życia monastycznego średniowiecznej Rusi, które zostało zniszczone w wyniku najazdu mongolskiego. W 1355 roku napisał traktat, w którym przedstawił, jak powinien wyglądać klasztor prawosławny. Na jego podstawie założono 70 klasztorów. Zmarł w Siergiejew Posadzie w 1392 roku.

Wystawa w Państwowym Muzeum Historycznym będzie czynna do 13 października. Będzie można na niej zobaczyć 400 eksponatów związanych z życiem monastycznym Rosji. Wśród nich znajdują się: „Modlitewnik Sergiusza z Radoneża„, ikona „Życie Sergiusza”, ukaz carycy Elżbiety I z 22 czerwca 1744 roku o przekształceniu monasteru Troicko - Sergiejewskiego w ławrę oraz wiele innych.

Organizatorami wystawy są Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej i Rosyjska Cerkiew Prawosławna.

Źródło: RIA Novosti, Sergey Piatakow

Źródło: RIA Novosti, Sergey Piatakow

Źródło: Vystavka k 700 - letiyu Sergiya Radonezhskovo otkroetsia v Moskve

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz