Program telewizyjny dla historyków (26 maja-1 czerwca 2014)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne.

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

Poniedziałek, 26 maja

9:35 - TVP Kultura - Kaci także umierają

1942 rok. W okupowanej przez Niemców Pradze 27 maja zastrzelony zostaje nazistowski protektor Czech i Moraw, „Kat Europy” - Reinhard Heydrich (Hans Heinrich von Twardowski). Sprawcą jest bojownik czeskiego ruchu oporu, chirurg Franticek Svoboda (Brian Donlevy). Gdy doktor wraca z miejsca zamachu, w umówionym punkcie nie czeka na niego towarzysz z samochodem. Okazuje się, że kierowca został wcześniej aresztowany, a natychmiast po morderstwie Heydricha zostaje wprowadzona godzina policyjna. Svoboda, by ratować życie, zmuszony jest szukać schronienia u przypadkowo napotkanej Naszy Novotnej (Anna Lee). Okazuje się ona córką Hellie (Nana Bryant) i profesora Stefana Novotnego (Walter Brennan), znanego ze swych antynazistowskich poglądów. W ramach odwetu za śmierć dygnitarza, Niemcy aresztują czterystu Czechów, w tym profesora. Svobodzie udaje się zbiec w przebraniu jednego ze studentów Novotnego i od tej chwili podaje się za Karela Vanka. Okupanci grożą rozstrzelaniem wszystkich więźniów, jeżeli nie zostanie im wydany zabójca Heydricha. „Kaci także umierają” Fritza Langa bazuje na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się w Czechosłowacji. Autorem zdjęć do filmu jest James Wong Howe, późniejszy laureat Oscarów za filmy „Hud, syn farmera” oraz „Tatuowana róża”. Scenariusz napisali zaś Bertolt Brecht, legendarny niemiecki dramatopisarz, we współpracy z amerykańskim autorem, Johnem Wexleyem (scenariusze do filmów „Droga do sukcesu” czy „Aniołowie o brudnych twarzach”).

11:10 - ale kino+ - Kleopatra

W 48 roku p.n.e. Juliusz Cezar (Rex Harrison) przybywa do Egiptu w pogoni za Pompejuszem. Władca Egiptu, Ptolemeusz (Richard O’Sullivan), przysyła Cezarowi głowę Pompejusza, zaś Apollodorus (Cesare Danova) przyprowadza do pałacu Kleopatrę (Elizabeth Taylor), wydziedziczoną siostrę Ptolemeusza. Oczarowany jej urokiem i inteligencją Cezar przywraca jej panowanie. Kleopatra rodzi mu syna i przybywa do Rzymu, snując poważne plany polityczne. Wkrótce Cezar zostaje zamordowany, a Kleopatra pośpiesznie opuszcza Wieczne Miasto. Wtedy właśnie poznaje Marka Antoniusza (Richard Burton)... Tragiczna historia wielkiej miłości pięknej egipskiej femme fatale i walecznego Marka Antoniusza, zakończonej po latach podwójnym samobójstwem oraz spektakularną polityczną i militarną klęską. Gigantyczne widowisko kostiumowe z udziałem najsłynniejszej gwiazdorskiej pary w historii Hollywood: Elizabeth Taylor jako Kleopatry i Richarda Burtona w roli Marka Antoniusza.

11:15 - TVP Historia - Legenda 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

Film dokumentalny powstał na kanwie niezwykłych wspomnień żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Wielkie historyczne wydarzenia nabierają w obrazie Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego ludzkiego wymiaru. To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji, ale także Polski okresu XX-lecia międzywojennego oraz powojennych losów rodaków.

17:00 - TVP Kultura - Elisabeth Schwarzkopf

Dokument poświęcony jednej z najbardziej znanych śpiewaczek operowych XX wieku. Olga Maria Elisabeth Friederike Schwarzkopf urodziła się 9 grudnia 1915 roku w Jarocinie, ówczesnej Prowincji Poznańskiej Cesarstwa Niemieckiego. Debiutowała w 1938 roku w Berlinie. W 1943 została solistką Opery Wiedeńskiej, a w 1948 - Royal Opera House w Londynie. W 1971 zrezygnowała z występów w teatrach i skupiła na dawaniu koncertów. Specjalizowała się w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta i Richarda Straussa. W 1992 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

18:55 - CANAL+ Family 2 - Hitchcock

Nominowany do Oskara film przedstawiający kulisy powstawania jednego z najsłynniejszych filmów w historii kina. Rok 1959. Znajdujący się u szczytu kariery znakomity reżyser Alfred Hitchcock (Anthony Hopkins) trafia na opowiadającą o psychopatycznym mordercy powieść Roberta Blocha pt. „Psychoza ” i postanawia zrealizować na jej podstawie horror pod tym samym tytułem. Niestety hollywoodzkie wytwórnie odrzucają jego pomysł. Jednak Hitchcocka tak obsesyjnie fascynuje mroczne dzieło literackie, że wbrew zdrowemu rozsądkowi postanawia samodzielnie sfinansować jego filmową adaptację. Reżyserski debiut fabularny Sachy Gervasiego, który zasłynął scenariuszem do „Terminalu” Stevena Spielberga, w ciekawy sposób ukazuje nie tylko ekscentryczną postać Alfreda Hitchcocka, lecz także jego żony Almy Reville (Helen Mirren). Kobieta trwała przy mężu pomimo jego licznych wad, m.in. fascynacji blondwłosymi aktorkami i obżarstwa, i ogromnie wspierała podczas powstawania „Psychozy”.

19:15 - HBO - Klucz Sary

Rok 2002. Amerykańska dziennikarka, Julia Jarmond (Kristin Scott Thomas), mieszka z mężem Bertrandem (Frédéric Pierrot) i córką Zoé (Karina Hin) w Paryżu. Kobieta pracuje właśnie nad artykułem o obławie Vel d’Hiv, największym masowym aresztowaniu francuskich Żydów, które miało miejsce w 1942 roku. Podczas zbierania materiałów przypadkowo odkrywa ona pewną rodzinną tajemnicę. Okazuje się, że w apartamencie, do którego Julia zamierzała niedługo się przenieść, a które kupili bliscy jej męża, mieszkała przed sześćdziesięciu laty żydowska rodzina - Władysław i Rywka Starzyńscy z dziećmi: 10-letnią Sarą (Mélusine Mayance) oraz młodszym Michelem (Paul Mercier). Amerykanka za wszelką cenę stara się ustalić, co się z nimi stało. Niebawem dowiaduje się, że Holokaust przeżyła tylko Sara. Dziennikarka stopniowo odkrywa jej powojenne losy i odnajduje jej syna Williama (Aidan Quinn), który obecnie mieszka we Włoszech i nie wie nic o swoich żydowskich korzeniach. Dramatyczna historia dziewczynki wpływa także na życie Julii i jej relacje z Bertrandem... Poruszająca ekranizacja bestsellerowej powieści Tatiany de Rosnay pod tym samym tytułem.

21:00 - Polsat Film - Byliśmy żołnierzami

Weteran wojny w Korei, podpułkownik Hal Moore (Mel Gibson) wraz z żoną (Madeleine Stowe) oraz dziećmi przybywa na ćwiczenia do obozu w Georgii. Szkoleniem świeżo upieczonych żołnierzy zajmuje się lojalny wobec dowódcy sierżant Plumley (Sam Elliott). Jeden z rekrutów, Bruce Crandall (Greg Kinnear), wsławia się podczas ćwiczeń wyjątkową brawurą. Przychodzi dzień odlotu do Wietnamu... Wkrótce rozpoczyna się jedna z najbardziej krwawych bitew - w dolinie La Drang nazwanej wkrótce Doliną Śmierci. 14 listopada 1965 roku Moore oraz jego 400 żołnierzy z elitarnej amerykańskiej dywizji bojowej zostaje otoczonych przez 2000 żołnierzy Wietnamu Północnego. Giną ludzie, amerykańskie oddziały są już nieliczne, ale kontynuują walkę. Żołnierze zdają sobie sprawę, że to jedyny sposób na przetrwanie. Trwająca trzy doby bitwa pochłonęła setki ofiar i była pierwszym spotkaniem Amerykanów z regularną armią wietnamską. Film powstał na podstawie książki Harolda G. Moore’a i reportera Josepha L. Gallowaya, uczestników bitwy w dolinie La Drang. Podczas nagrywania filmu Moore był konsultantem reżysera.

Wtorek, 27 maja

9:00 - CANAL+ Family 2 - Quo vadis

Lata 60 n.e. Imperium rzymskim rządzi despotyczny Neron (Michał Bajor). Do Petroniusza (Bogusław Linda) przybywa jego siostrzeniec, Marek Winicjusz (Paweł Deląg), który właśnie wrócił z wojny w Azji Mniejszej. Wyznaje mu, że podczas pobytu w domu Aulusa Plaucjusza (Piotr Garlicki) poznał niezwykłej urody kobietę i natychmiast się w niej zakochał. Problem w tym, że jego wybranka - Ligia Kallina (Magdalena Mielcarz) - jest zakładniczką Rzymu. Marek prosi krewnego o pomoc. Ten sprawia, że dziewczyna trafia do cesarskiego pałacu. Podczas uczty przed natarczywością Winicjusza broni ją niewolnik, Ursus (Rafał Kubacki). Następnej nocy, przy pomocy Akte (Małgorzata Pieczyńska), byłej kochanki Nerona, która stała się chrześcijanką, Ligia ucieka do swoich współwyznawców. Winicjusz jednak nie daje za wygraną. Dziewczynę podejmuje się odnaleźć chciwy i pozbawiony skrupułów Chilon Chilonides (Jerzy Trela). Adaptacja uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści Henryka Sienkiewicza.

13:30 - TVP Kultura - Lawa

Okolice Wilna. W przeddzień Święta Zmarłych i prastarego, nocnego obrzędu dziadów, w zrujnowanym dworku zjawia się widmo Poety (Gustaw Holoubek). Powrócił w rodzinne strony, by wspominać ukochaną Marylę (Jolanta Piętek-Górecka) i dramatyczne wydarzenia związane z grupą wileńskich konspiratorów. Na cmentarzu Guślarz (Maja Komorowska) rozpoczyna obrzęd dziadów. W tłum wieśniaków, ludzi z różnych epok, wmieszał się Gustaw (Artur Żmijewski). Przychodzą kolejne zjawy: Pan, Dziewczyna, Dzieci. Tymczasem w mieście kozacki patrol dokonuje aresztowań młodych spiskowców. Poeta odwiedza chatkę Księdza (Tadeusz Łomnicki), wspominając przy nim miłość do Maryli. Ksiądz rozpoznaje w przybyszu Gustawa - swojego przybranego syna. W tym czasie na Zamek Królewski w Warszawie zajeżdżają goście nowego Senatora (Henryk Bista). W celi wileńskiego więzienia Gustaw przeistacza się w Konrada (Gustaw Holoubek). Świadkiem tej metamorfozy jest milcząca zjawa Poety.

20:10 - ale kino+ - Głosy niewinności

Salwador, lata 80. Wojna domowa widziana oczami chłopca. Chava (Carlos Padilla) ma 11 lat. Wioska, w której mieszka, usytuowana jest na linii frontu, gdzie toczą się walki pomiędzy wojskami rządowymi a partyzantami. Tekturowe domki, które zamieszkuje ludność cywilna, dziurawią kule, każdego dnia ktoś ginie. Niepewność jutra wzmacniana jest przez ustawowy nakaz przymusowego werbowania do wojska chłopców od 12 roku życia. Chava jest świadkiem, jak w szkole co jakiś czas rekrutowani przez uzbrojonych żołnierzy armii są jego koledzy. Ojciec chłopca, ze strachu przed wcieleniem do wojska, porzuca jego i matkę (Leonor Varela) i ucieka do USA. Chava musi w błyskawicznym tempie dojrzeć do roli mężczyzny. Podejmuje pracę jako pomocnik kierowcy autobusu. Wieczorami na małym tranzystorowym radiu słucha agitacyjnych audycji i pieśni patriotycznych nadawanych przez państwową rozgłośnię. Wpada na pomysł, jak skutecznie ustrzec siebie i swoich kolegów przed poborem do armii. „Głosy niewinności” zdobyły nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

21:30 - Kino Polska - Krzyżacy (1/2)

Rok 1409. Młody rycerz Zbyszko (Mieczysław Kalenik) ma zostać stracony za znieważenie krzyżackiego posła. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżnej Anny Mazowieckiej (Lucyna Winnicka), Danusia (Grażyna Staniszewska), córka Juranda ze Spychowa (Andrzej Szalawski). Dziewczyna staropolskim zwyczajem wybiera Zbyszka na męża, co uniemożliwia wykonanie wyroku. Wkrótce Krzyżacy porywają córkę Juranda. Informują zrozpaczonego ojca, że Danusia zostanie uwolniona, jeśli stawi się on na zamku w Malborku. Choć Jurand podporządkowuje się ich woli, przedstawiciele zakonu nie dotrzymują danego słowa i wtrącają go do więzienia. Tymczasem Zbyszko zabija Rotgiera (Tadeusz Kosudarski), przybranego syna komtura Szczytna, Zygfryda de Löwe (Henryk Borowski). Ten w odwecie pozbawia Juranda oczu, języka i dłoni. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko rozpacza po jej śmierci. Po długim czasie zaręcza się z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Tymczasem konflikt z zakonem przybiera na sile. Niedaleko wsi Grunwald dochodzi do finalnego starcia, podczas której Jagiełło (Emil Karewicz) w porozumieniu z bratem Witoldem (Józef Kostecki) rozbija krzyżacką potęgę. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, zaliczana do najbardziej kasowych produkcji polskich. Premiera filmu odbyła się 15 lipca 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

22:50 - TVP 2 -Zew wolności

Muzycy i dziennikarze opowiadają o epoce lat 80. i roli rocka w walce z reżimem. Film jest zarówno kroniką polskiej muzyki rockowej, jak i sentymentalną podróżą do czasów komunistycznych absurdów, cenzury i muzyki kontestującej rzeczywistość. Dzięki materiałom archiwalnym barwnie przedstawiono festiwal w Jarocinie, który stał się swoistą enklawą wolności. Swoimi wspomnieniami podzielą się m.in. Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Muniek Staszczyk, Kora Jackowska, Kazik Staszewski, Tomasz Lipiński i Krzysztof Grabowski.

23:20 - Kino Polska - Krzyżacy (2-ost.)

Rok 1409. Młody rycerz Zbyszko (Mieczysław Kalenik) ma zostać stracony za znieważenie krzyżackiego posła. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżnej Anny Mazowieckiej (Lucyna Winnicka), Danusia (Grażyna Staniszewska), córka Juranda ze Spychowa (Andrzej Szalawski). Dziewczyna staropolskim zwyczajem wybiera Zbyszka na męża, co uniemożliwia wykonanie wyroku. Wkrótce Krzyżacy porywają córkę Juranda. Informują zrozpaczonego ojca, że Danusia zostanie uwolniona, jeśli stawi się on na zamku w Malborku. Choć Jurand podporządkowuje się ich woli, przedstawiciele zakonu nie dotrzymują danego słowa i wtrącają go do więzienia. Tymczasem Zbyszko zabija Rotgiera (Tadeusz Kosudarski), przybranego syna komtura Szczytna, Zygfryda de Löwe (Henryk Borowski). Ten w odwecie pozbawia Juranda oczu, języka i dłoni. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko rozpacza po jej śmierci. Po długim czasie zaręcza się z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Tymczasem konflikt z zakonem przybiera na sile. Niedaleko wsi Grunwald dochodzi do finalnego starcia, podczas której Jagiełło (Emil Karewicz) w porozumieniu z bratem Witoldem (Józef Kostecki) rozbija krzyżacką potęgę. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, zaliczana do najbardziej kasowych produkcji polskich. Premiera filmu odbyła się 15 lipca 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Środa, 28 maja

8:00 - Kino Polska - Urodziny młodego warszawiaka

Cztery najważniejsze rocznice urodzin z życia Jerzego Bieleckiego. Siedemnaste urodziny maturzysty Jurka (Piotr Łysak) miały miejsce 24 września 1938 roku. Tego dnia ojciec (Andrzej Łapicki) zaprosił go na wystawną kolację, podczas której przedstawił mu swoją czwartą żonę i zaproponował synowi wyjazd na studia do Paryża. Rok później Jurek wraz z kolegami reperował linie telefoniczne, a wieczorem poznał Teresę (Jolanta Grusznic), w której później się zakochał. 24 września 1943 roku Jerzy pracował jako kontroler Urzędu Skarbowego. Teresa poinformowała go o aresztowaniu kolegi z konspiracji. Dzień dwudziestych trzecich urodzin Jurek obchodził podczas powstania warszawskiego. Na Mokotowie toczyły się walki. Tego dnia jubilat odnalazł rannego ojca leżącego w prowizorycznym szpitalu, a wieczorem poślubił Teresę. Scenariusz powstał na motywach powieści Jerzego Stefana Stawińskiego „Młodego warszawiaka zapiski z urodzin”.

22:00 - HBO 2 - Roman Polański: Aresztowany

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli światowej kinematografii, Roman Polański, w Stanach Zjednoczonych znany jest przede wszystkim jako bohater skandalu obyczajowego. W 1978 roku słynny filmowiec został oskarżony o gwałt na zaledwie trzynastoletniej Amerykance, Samancie Gailey (obecnie Geimer). Polański opuścił Stany uciekając w ten sposób przed procesem. Od tego czasu mieszka i pracuje w Europie, a amerykańskie władze wciąż szukają sposobu, by sprowadzić go do kraju i osądzić. Gdy w 2009 roku reżyser został aresztowany w Szwajcarii, cały świat śledził batalię, której celem było wydanie przez tamtejszy sąd zgody na przekazanie Polańskiego amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Autorka dokumentu, Marina Zenovich, koncentruje się na prawnych aspektach sprawy Polańskiego oraz jego aresztowaniu w 2009 roku.

Czwartek, 29 maja

10:25 - CANAL+ Film - Korczak

Rok 1936. Janusz Korczak (Wojciech Pszoniak), znany pediatra i działacz społeczny, prowadzi audycje radiowe. Porusza w nich problem sierot żydowskiego pochodzenia. Wobec nasilających się w Polsce nastrojów antysemickich Korczak otrzymuje wymówienie. Po wkroczeniu Niemców doktor zostaje zamknięty w warszawskim getcie wraz z gromadką dzieci. Stara się uchronić je przed okropnością okupacyjnej rzeczywistości. Do getta docierają informacje o losie wywiezionych Żydów. Pojawia się także groźba likwidacji sierocińca. Korczak nie przestaje wierzyć, że Niemcy zachowają ochronkę. Odmawia przejścia na aryjską stronę. W sierpniu 1942 r. lekarz wraz z podopiecznymi zostaje wywieziony do obozu śmierci w Treblince... Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, był pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym, lekarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka. Domagał się powszechnej akceptacji przekonania, że dziecko posiada taką samą godność, jak osoba dorosła. Idee te znalazły odbicie i rozwinięcie w stworzonym przez Korczaka nowoczesnym antyautorytarnym systemie wychowania, respektującym potrzeby i dążenia dziecka, a zarazem skłaniającym je do pracy nad sobą. Uhonorowany trzema Nagrodami Szefa Kinematografii film Andrzeja Wajdy wzbudził wiele kontrowersji we Francji, jednak zyskał specjalne uznanie Jury podczas festiwalu w Cannes w 1990 roku.

10:40 - Cinemax - Stalin

Rok 1917. Pochodzący z Gruzji Stalin (Robert Duvall) angażuje się w rewolucję październikową, której przewodzi Włodzimierz Lenin (Maximilian Schell). Mężczyzna przez lata prowadził nielegalną działalność partyjną i zdobywał środki finansowe dla bolszewików. W 1919 roku poślubia swoją sekretarkę, Nadieżdę Alliłujewę (Julia Ormond). Od samego początku jest nieufny wobec partnerki, podejrzewa ją o spiskowanie ze swoim odwiecznym rywalem, Trockim (Daniel Massey). Z kolei kobieta cechuje się wrażliwością, nie toleruje okrucieństwa i często poddaje krytyce poczynania męża. W 1922 roku Stalin obejmuje urząd sekretarza generalnego Wszechrosyjskiej Partii Komunistycznej. Po śmierci Lenina zostaje przywódcą ZSRR. Sprawuje dyktatorskie rządy, eliminując swoich politycznych przeciwników. Wydaje rozkaz deportacji Trockiego, a następnie pozbawia go obywatelstwa. W 1932 roku małżeństwo Stalina przeżywa poważny kryzys. Podczas bankietu z okazji 15. rocznicy rewolucji bolszewickiej żona niepochlebnie wyraża się na temat jego politycznych decyzji, w tym przymusowych przesiedleń chłopów. Tego samego wieczoru kobieta zostaje znaleziona martwa. Ogarnięty manią wielkości despota podejrzewa o zdradę czy knowania swoich kolejnych współpracowników. Nikt z jego najbliższego otoczenia nie może czuć się bezpieczny, gdy zapadają wyroki śmierci na kolejnych partyjnych dygnitarzy. Filmowa biografia człowieka uznawanego za jednego z największych zbrodniarzy XX wieku, którego rządy pochłonęły miliony ofiar. Film wyreżyserował jeden z twórców czeskiej Nowej Fali, Ivan Passer. Kreacje aktorskie Roberta Duvalla, Joan Plowright i Maksimiliana Schella zostały nagrodzone Złotymi Globami.

15:00 - Cinemax - Heleno

Historia wzlotu i upadku legendarnego brazylijskiego piłkarza Heleno de Freitasa, który zyskał przydomek „Książę Rio”. Heleno (Rodrigo Santoro) od najmłodszych lat przejawiał olbrzymi talent piłkarski. Dzięki wrodzonym predyspozycjom i ciężkiej pracy udaje mu się zrobić oszałamiającą karierę sportową. Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych zostaje czołowym zawodnikiem brazylijskiej ligi futbolowej i prowadzi drużynę tego kraju do mistrzostw świata. Dobrą passę przerywa druga wojna światowa i zawieszenie rozgrywek. Zmuszony do bezczynności Heleno szuka zapomnienia w używkach i romansach z pięknymi kobietami m.in. tancerką erotyczną Diamantiną (Angie Cepeda). Po kilku latach odczuwa skutki takiego stylu życia, jego forma spada i Heleno musi zmienić ligę. Wkrótce odkrywa, że cierpi na chorobę weneryczną.

17:55 - National Geographic Channel - Zamachy na Hitlera

Historia zamachów na Hitlera zrekonstruowana na podstawie ujawnionych niedawno dokumentów archiwalnych. Szacuje się, że przeciwko niemieckiemu oprawcy powstało około 40 spisków.

20:50 - PLANETE+ - Korea - czy zjednoczenie jest możliwe? (1/2)

Autorzy przybliżają historię podziału Korei na dwa państwa. Ponadto szukają odpowiedzi na pytanie, czy wciąż możliwe jest zjednoczenie. W 1945 roku Stany Zjednoczone i ZSRR wyznaczyły na Półwyspie Koreańskim dwie strefy wpływów. Nie udało się stworzyć jednego rządu na drodze powszechnych wyborów. Na południu w 1948 roku do władzy doszedł proamerykański polityk Li Syng Man, który objął urząd prezydenta. W odpowiedzi na to wydarzenie niepodległość ogłosiła Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, a premierem rządu mianowano Kim Ir Sena. Zarówno obaj przywódcy, jak polityka USA i Związku Radzieckiego doprowadziły do zaostrzenia konfliktu. 25 czerwca 1950 roku wojska Korei Północnej zaatakowały swojego sąsiada. Kim Ir Sen mylnie liczył, że amerykańskie władze nie zaangażują się w konflikt. W ciągu trzech lat wojny obie strony na przemian zyskiwały i traciły przewagę. Na mocy podpisanego w 1953 roku rozejmu ustalono strefę demarkacyjną, która podzieliła półwysep według linii frontu.

21:50 - TVP Kultura - Admirał

I wojna światowa, rok 1916. Kontradmirał Aleksander Kołczak (Konstantin Chabieński), doświadczony dowódca floty rosyjskiej, przeprowadza ważną misję na Morzu Bałtyckim. Po powrocie do bazy wojskowej oficerowie oraz ich partnerki organizują huczne przyjęcie świętując zakończoną sukcesem wyprawę. Podczas gry towarzyskiej Kołczak ma za zadanie pocałować pierwszą kobietę, która pojawi się na sali. Damą tą okazuje się żona jednego z jego podwładnych, a zarazem najbliższych przyjaciół - piękna Anna Timiriewa (Jelizawieta Bojarskaja). Mężczyzna, choć sam jest mężem i ojcem, zakochuje się w małżonce kolegi od pierwszego wejrzenia. Między obojgiem szybko nawiązuje się namiętny romans. Zdradzona żona, Sofia (Anna Kowalczuk), pozwala mężowi wyjechać z kochanką. Jednak Aleksander, z obawy przed skandalem i dla dobra bliskich, postanawia rozstać się z Anną. Tymczasem w Rosji wybucha wojna domowa. Wkrótce car Mikołaj II abdykuje, a rewolucjoniści opanowują kraj. Sam Kołczak staje na czele Białej Armii, walczącej o zachowanie dawnego porządku. Stacza wiele ciężkich walk i otrzymuje awans na admirała. Mimo to, nie udaje mu się zapomnieć o ukochanej Annie.

22:20 - CANAL+ - Powtórnie narodzony

Gemma (Penelope Cruz) i jej dorastający syn Pietro (Pietro Castellitto) jadą do Sarajewa, gdzie podczas konfliktu zbrojnego zginął ojciec chłopaka. Odwiedzają tam dawnego znajomego kobiety. Gemma zaczyna wspominać lata 80., kiedy jako studentka mieszkała na Bałkanach. Właśnie tam poznała miłość swego życia, amerykańskiego fotografa Diega (Emile Hirsch). Jako młoda dziewczyna zaszła z nim w ciążę, ale straciła dziecko, co spowodowało jej obsesję na punkcie macierzyństwa. Gdy wybuchła wojna, para przeniosła się do Włoch. Wkrótce, pomimo niebezpieczeństwa, Gemma i Diego wrócili na Bałkany. Ta podróż odmieniła całe ich życie. Fabuła filmu została oparta na bestsellerowej powieści Margaret Mazzantini - żony reżysera. Produkcja przyciąga uwagę doborową obsadą, przede wszystkim piękną Penelope Cruz.

21:50 - PLANETE+ - Korea - czy zjednoczenie jest możliwe? (2-ost.)

Autorzy przybliżają historię podziału Korei na dwa państwa. Ponadto szukają odpowiedzi na pytanie, czy wciąż możliwe jest zjednoczenie. W 1945 roku Stany Zjednoczone i ZSRR wyznaczyły na Półwyspie Koreańskim dwie strefy wpływów. Nie udało się stworzyć jednego rządu na drodze powszechnych wyborów. Na południu w 1948 roku do władzy doszedł proamerykański polityk Li Syng Man, który objął urząd prezydenta. W odpowiedzi na to wydarzenie niepodległość ogłosiła Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, a premierem rządu mianowano Kim Ir Sena. Zarówno obaj przywódcy, jak polityka USA i Związku Radzieckiego doprowadziły do zaostrzenia konfliktu. 25 czerwca 1950 roku wojska Korei Północnej zaatakowały swojego sąsiada. Kim Ir Sen mylnie liczył, że amerykańskie władze nie zaangażują się w konflikt. W ciągu trzech lat wojny obie strony na przemian zyskiwały i traciły przewagę. Na mocy podpisanego w 1953 roku rozejmu ustalono strefę demarkacyjną, która podzieliła półwysep według linii frontu.

Piątek, 30 maja

9:30 - TVP Kultura - Siódmy pokój

Opowieść o niezwykłym życiu świętej Edyty Stein (Maja Morgenstern). Wybitna mistyczka i męczennica, autorka licznych prac filozoficznych i teologicznych, pochodziła z rodziny żydowskiej. Gdy dorosła, zdecydowała się przejść na katolicyzm. Jej rodzina nie zaakceptowała tego kroku. Po dojściu Hitlera do władzy została usunięta z uczelni i wstąpiła do zakonu sióstr karmelitanek. Przybrała imię Teresy Benedykty od Krzyża. Przebywała w klasztorze w Kolonii, a potem w Echt w Holandii. Stamtąd została wywieziona do Oświęcimia, gdzie zginęła męczeńską śmiercią... Została beatyfikowana przez Jana Pawła II w Kolonii 1 maja 1987 r. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się 11 października 1998 r. w Rzymie.

9:35 - Cinemax - Koniec zabijania

Początek XIII wieku. Czyngis-chan (Tu Men) jest synem dowódcy mongolskiej ordy, Jesügeja Baatura. Od najmłodszych lat wykazuje militarne talenty oraz umiejętności strategiczne. Z powodzeniem prowadzi kampanie wojenne, a także zawiera korzystne dla swojego kraju sojusze. Jego imperium rośnie w siłę, a z nim samym nikt nie może się równać. Pewnego dnia mnich Qiu Chuji (Youliang Zhao) przepowiada wielkiemu wodzowi, że jeśli ten porzuci przemoc, zapewni sobie nieśmiertelność. Epicka produkcja opowiadająca o latach świetności Czyngis-chana, uznawanego za jednego z największych władców w dziejach świata. Obraz przykuwa uwagę scenami walki, scenografią i niezwykłymi kostiumami.

10:50 + National Geographic Channel + Zaginiony okręt Hitlera

Krążownik Admiral Graf Spee był jednym z kluczowych okrętów floty Adolfa Hitlera. Nazywany „kieszonkowym pancernikiem” w bardzo dobry sposób łączył zwrotność i szybkość mniejszych jednostek z siłą ognia potężnych statków. W ciągu pierwszych kilku tygodni wojny zatopił dziewięć okrętów należących do Aliantów. W grudniu 1939 roku został schwytany w pułapkę przez przeważające siły wroga. Po bitwie dowódca Hans Wilhelm Langsforff zdecydował się dokonać samozatopienia statku, aby nie dopuścić do jego przejęcia przez nieprzyjaciela. Wrak znajduje się u wybrzeży Montevideo w Urugwaju.

11:25 - Kino Polska - Kierunek Berlin

Kwiecień 1945 roku, kończy się druga wojna światowa - działania wojenne toczą się już na terytorium Niemiec. Żołnierze I Armii Wojska Polskiego biorą udział w operacji berlińskiej, wielkiej wiosennej ofensywie wojsk sowieckich. Wśród walczących są między innymi kapral Naróg (Wojciech Siemion), porucznik Kaczmarek (Krzysztof Chamiec), szeregowcy Ostrejko (Wacław Kowalski) i Bacioch (Michał Szewczyk) oraz major Polak (Mikołaj Rybnikow) - Rosjanin oddelegowany do LWP. W walkach uczestniczą również cywile - chłopi ze spacyfikowanej przez Niemców wsi, powstaniec warszawski i przesiedleniec zza Buga. Akcja kończy się zdobyciem Berlina i zawieszeniem flag - rosyjskiej i polskiej - na murach Reichstagu. Wielki fresk wojenny, na który składają się zrealizowane z niezwykłym rozmachem sceny batalistyczne. Jest to kolejny wspólny film Passendorfera i scenarzysty Wojciecha Żukrowskiego, którzy współpracowali wcześniej przy „Barwach walki” i „Skąpanych w ogniu”.

15:50 - ale kino+ - Trzynaście dni

Szesnastego października 1962 roku na biurko prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego (Bruce Greenwood) trafiają zdjęcia wykonane przez samolot szpiegowski U-2, z których wynika, że Sowieci instalują na Kubie rakiety średniego zasięgu. Uzbrojone w głowice jądrowe mogą w ciągu pięciu minut od odpalenia zniszczyć większość terytorium USA. Kolejne kilkanaście dni okaże się najdramatyczniejszą konfrontacją pomiędzy Wschodem a Zachodem w dziejach zimnej wojny. Zaskoczeni Amerykanie starają się ustalić najlepszą strategię postępowania. Brat prezydenta Robert (Steven Culp) oraz osobisty doradca i przyjaciel Kennedy’ego Kenny O’Donnell (Kevin Costner) są zwolennikami dialogu. Generał LeMay (Kevin Conway) naciska na przeprowadzenie inwazji na wyspę. Stany Zjednoczone ogarnia panika. Marynarka USA rozpoczyna blokadę Kuby. Nieco przydługi, ale trzymający w napięciu i znakomicie zagrany polityczny dreszczowiec. Kryzys kubański, grożący wybuchem wojny atomowej, był najtrudniejszym momentem prezydentury Johna F. Kennedy’ego. Reżyser Roger Donaldson opowiadając o tym trudnym okresie skupia się na dylematach osób znajdujących się na szczytach władzy. Zdjęcia do filmu robił m.in. Polak Andrzej Bartkowiak.

20:00 - CANAL+ Film - Syberiada polska

W jednej z największych produkcji historycznych ostatnich lat, opartej na powieści Zbigniewa Domino, po raz pierwszy w polskim kinie przywołano na ekran dramatyczną historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Widzowie poznają losy przesiedlonych z perspektywy młodego Staszka Doliny (Paweł Krucz), który trafia na Syberię wraz z ojcem (Adam Woronowicz), matką (Urszula Grabowska) i młodszym bratem (Marcin Walewski). Sześcioletnia odyseja w skrajnych warunkach naturalnych, to bezustanna walka o przeżycie i zachowanie ludzkiej godności.

22:00 - HBO - Skandalista Larry Flynt

Opowieść o życiu Larry’ego Flynta (Woody Harrelson), wydawcy pisma „Hustler” i właściciela pornograficznego imperium. Pogardzany w dzieciństwie Flynt zaczyna od handlowania wódką. Na początku lat 70. staje się właścicielem klubu ze striptizem. Wówczas poznaje prostytutkę Altheę (Courtney Love), która wkrótce zostaje jego żoną. Flynt wpada również na pomysł promowania klubu przy pomocy czasopisma. W ten sposób powstaje „Hustler”, bardziej obrazoburczy od „Playboya”. Publikowane w nim jednoznacznie pornograficzne zdjęcia spowodowały, że Flynt zyskał olbrzymią popularność. Jest wielbiony, staje się ikoną kultury masowej i właścicielem fortuny. Zyskuje jednak również wielu wrogów, którzy odsądzają go od czci i wiary. Mimo to nadal niefrasobliwie prowokuje społeczeństwo, co prowadzi do tragedii. Postrzelony przez zamachowca Flynt resztę życia musi spędzić na wózku inwalidzkim. Wkrótce liczni przeciwnicy próbują również zniszczyć go procesami sądowymi. W najważniejszej rozprawie przed Sądem Najwyższym Flynt, powołując się na pierwszą poprawkę do konstytucji, domaga się uznania prawa do szerzenia pornografii. Próbuje mu pomóc prawnik i przyjaciel, Alan Isaacman (Edward Norton). Komplikują się relacje Flynta z bratem Jimmym (Brett Harrelson), zaś Althea pogrąża się w narkotykowym nałogu. Kariera Flynta stopniowo się załamuje. Film był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i za najlepszą reżyserię. W tej ostatniej kategorii dzieło Miloša Formana zostało uhonorowane Złotym Globem.

Sobota, 31 maja

22:15 - TVP 2 - Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej

Dwudziestoletni Anthony Swofford (Jake Gyllenhaal) zaciąga się na ochotnika do oddziału elitarnej jednostki marines. Niedługo po przeszkoleniu wybucha wojna w Zatoce Perskiej i chłopak zostaje wysłany do Arabii Saudyjskiej. Tak jak wszyscy jest przerażony, ale i podekscytowany perspektywą rozpoczęcia prawdziwej walki i udziału w spektakularnych akcjach. Już w pierwszych dniach służby musi zweryfikować swoje oczekiwania. Swoff zostaje snajperem i ma bronić złóż ropy naftowej przed podpaleniem. Chłopak nie pasuje do swoich towarzyszy. Zamiast pism pornograficznych woli czytać Camusa. Zaprzyjaźnia się z Troyem (Peter Sarsgaard), dla którego pobyt w marines jest celem i sensem życia. Tymczasem żołnierze wciąż tylko ćwiczą i wykonują absurdalne rozkazy sierżanta Sykesa (Jamie Foxx), który znajduje szczególne upodobanie w nieludzkim treningu, głośnym pokrzykiwaniu, a nawet biciu podwładnych. Czas zabijają czekając na listy i przesyłki z domu, oglądając filmy, rozgrywając mecze w maskach przeciwgazowych czy kibicując walkom skorpionów. W ten sposób mija pół roku. Film zrealizowany na podstawie książki Anthony’ego Swofforda.

22:05 - TV Puls - Company of Heroes: Oddział bohaterów

II wojna światowa. Podczas rutynowej misji w pobliżu belgijskiego miasta Elsenborn oddział amerykańskich żołnierzy zostaje ostrzelany przez potężne niemieckie działo. Amerykanie robią wszystko, co w ich mocy, by powrócić do swoich i opowiedzieć o tym, co widzieli. W trakcie ucieczki spotykają poparzonego amerykańskiego agenta, który informuje ich, że ludzie Hitlera są bliscy wyprodukowania niezwykle silnego i skutecznego ładunku wybuchowego. Umierający mężczyzna prosi żołnierzy, by ukończyli jego misję. Muszą teraz odnaleźć bombę, rozbroić ją i ochronić naukowca, który stworzył ładunek wybuchowy. Najmłodszy z żołnierzy, Nate (Chad Michael Collins), i wojskowy kucharz Dean (Tom Sizemore) prowadzą resztę grupy w głąb terytoriów opanowanych przez wroga. Niebawem dołącza do nich brytyjski lotnik Brent (Vinnie Jones) oraz Rosjanin, Ivan (Dimitri Diatchenko).

Niedziela, 1 czerwca

8:00 - TVP Historia - Jan XXIII

O Janie XXIII, papieżu, który zmienił oblicze Kościoła katolickiego w XX wieku, opowiadają jego współpracownicy i świadkowie jego pontyfikatu, m.in. kardynał Loris Capovilla.

10:30 - FilmBox - Zobacz zwiastun Coco Chanel

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca ojciec przywozi dwie nastoletnie córki - Gabrielle (Lisa Cohen) i Adrienne (Ines Bessalen). Piętnaście lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem Maurice de Nexon (Yan Duffas), wierząc że ten ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou) marzy o artystycznej karierze. Poznaje oficera Étienne Balsana (Benoît Poelvoorde) i zostaje jego kochanką. Gdy mężczyzna wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle odwiedza go bez zaproszenia. W posiadłości poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d’Alencon namawia dziewczynę, aby zajęła się projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur „Boy” Capel (Alessandro Nivola). Jednocześnie zaczyna zyskiwać sobie coraz większą popularność w branży odzieżowej. Film był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, a Anne Fontaine za reżyserię wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.

16:45 - HBO - Niebo w gębie

Hortense Laborie (Catherine Frot) to kucharka, która cieszy się dużym uznaniem. Kobieta zachowuje rodzime tradycje kulinarne regionu Périgord, słynącego z pasztetów i trufli. Pewnego dnia pracę oferuje jej nowo wybrany prezydent - chce, żeby Hortense została jego osobistą szefową kuchni. Początkowo pozostali kucharze okazują kobiecie jawną niechęć, jednak z czasem zaczynają cenić jej pracę. Nie oznacza to jednak, że Hortense nie musi dbać o swoją pozycję. Pierwowzorem Hortense Laborie była Daniele Mazet-Delpeuch, która kultywowała francuską tradycję kulinarną i gotowała dla najbogatszych. W filmie wystąpili: Catherine Frot („Odette Toulemonde”, „Niewykorzystany dar”), za swoją rolę nominowana do Cezara; Jean d’Ormesson, dla którego był to debiut; Arthur Dupont („Bus Palladium”, „We śnie”). Nagrodę Cezara zdobył natomiast reżyser filmu Christian Vincent („Dyskretna”, „Rozstanie”).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz