Twarze socrealizmu


Obrazy przedstawiające robotników i kołchoźników można zobaczyć w Galerii Trietiakowskiej na wystawie zatytułowanej „Realizm jako osobisty wybór”. Trwa ona od 21 maja do 27 lipca br.

Obrazy namalował Piotr Kotow, żyjący w latach 1889 - 1953. Kształcił się on w szkole artystycznej w Kazaniu oraz w Imperatorskiej Akademii Sztuk w Sankt Petersburgu.

Na wystawie zgromadzone zostało 105 obrazów. Pochodzą one ze zbiorów Galerii Trietiakowskiej, Muzeum Sztuki w Jarosławiu, Państwowej Galerii Obrazów w Astrachaniu, Centralnego Muzeum Współczesnej Historii Rosji, Rosyjskiego Państwowego Archiwum Literatury i Sztuki oraz z kolekcji rodziny malarza.

Dzieła namalowane są w stylach dominujących w ówczesnym czasie, czyli w latach 1931 (wtedy został namalowany pierwszy obraz przedstawiający ludzi pracy) - 1953. Charakteryzują się subtelnym wyczuciem koloru oraz dokładnym przedstawieniem malowanego człowieka. Na obrazach malarz zaprezentował przede wszystkim znane postaci związane z wojskiem, nauką, sztuką, aktorstwem. Malował również portrety kobiet, krajobrazy przemysłowe i sceny rodzajowe z ludźmi pracy.

Wystawę zorganizowała Galeria Trietiakowska oraz Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej.

Portret Burdenko 1943, Galeria Trzeciakowska CC BY-SA 3.0

Portret Burdenko 1943, Galeria Trzeciakowska CC BY-SA 3.0

Buchara. Mistrzowie Buchary 1920 Galeria Trzeciakowska CC BY-SA 3.0

Buchara. Mistrzowie Buchary 1920 Galeria Trzeciakowska CC BY-SA 3.0

Źródło: Petr Kotov (1889 - 1953). Realizm kak lichnyj vybor

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz