W Egipcie otwarto replikę grobowca faraona Tutanchamona


W egipskiej Dolinie Królów w Luksorze otwarta została właśnie replika grobowca faraona Tutanchamona z XVIII dynastii faraonów. Według Ministra Turystyki Hiszama Zaazua ma to pomóc uchronić oryginalny grobowiec przed tłumami turystów, a także zachęcić do odwiedzenia Luksoru.

Maska Tutanchamona, fot. MykReeve, CC BY-SA 3.0

Maska Tutanchamona, fot. MykReeve, CC BY-SA 3.0

Nie znaczy to jednak, iż oryginalny grobowiec, który znajduje się niedaleko repliki, zostanie zamknięty dla turystów. Nadal będzie można odwiedzić właściwe miejsce spoczynku Tutanchamona, jednak chętni będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni płacąc za wstęp. Odwiedzający replikę będą musieli liczyć się z wydatkiem rzędu około 20 zł, zaś za wstęp do oryginalnego grobowca trzeba będzie zapłacić dwa razy tyle.

Grobowiec Tutanchamona ma 3000 lat i jest jednym z 63 dotychczas odkrytych grobowców w Dolinie Królów. Miejsce spoczynku Tutanchamona jest niezwykle istotne dla historii Egiptu. Ogromna waga zabytku dla całej kultury Egiptu spowodowała, iż władze zdecydowały się go chronić, aby przetrwał on możliwie jak najdłużej. 

„Oryginalny grobowiec miał przetrwać wieczność, ale nie wzięto pod uwagę, że w przyszłości odwiedzać go będą tłumy turystów”- mówi Adam Lowe-dyrektor madryckiej fundacji Factum Arte, która podjęła się ambitnego zadania polegającego na stworzeniu repliki. Szef organizacji stwierdził także, iż jego marzeniem jest, aby stworzona replika przetrwała 3000 lat. Turyści będą mogli ją odwiedzać w trzydziestoosobowych grupach.

W przestrzeni przed komorą grobowca umieszczono fotografie ukazujące moment jego odkrycia oraz skarby jakie tam odnaleziono. Miejsce spoczynku faraona odkrył w roku 1922 Brytyjczyk Howard Carter.

Istnieją plany, aby grobowiec Tutanchamona nie był jedyną repliką w Dolinie Królów. Krytycy pomysłu zwracają jednak uwagę na fakt, iż turyści przyjeżdżają do Egiptu po to by zobaczyć oryginalne miejsca, a nie jedynie ich repliki, które mogłyby przecież powstać gdziekolwiek indziej na świecie. Zwolennicy pomysłu zaciekle go jednak bronią twierdząc, iż istnieje nieodparta potrzeba ochrony oryginalnych zabytków.

 

Źródło: V Egyptě otevřeli repliku hrobky slavného faraona Tutanchamona

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz