Pierwszy taki pomnik


W Kaliningradzie odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom rosyjskim walczącym w pierwszej wojnie światowej. Jest to pierwszy monument w Rosji upamiętniający tych żołnierzy.

Fotografia pomnika, fot. Timura Haynutdynov

Fotografia pomnika, fot. Timura Haynutdynov

Pomnik stanął na Prospekcie Gwardyjskim, który znajduje się vis - a - vis Parku Zwycięstwa. Niedaleko niego położony jest również monument upamiętniający żołnierzy radzieckich walczących w drugiej wojnie światowej. Nowy pomnik zaprojektował Saławat Szczerbakowat. Przedstawia on trzech żołnierzy reprezentujących trzy warstwy ówczesnego, rosyjskiego społeczeństwa: szlachcica - oficera, wytwórcę - podoficera oraz chłopa żołnierza. Inicjatorem powstania pomnika byli gubernator obwodu kaliningradzkiego oraz osoby z tego terenu interesujące się historią wojskowości.

Władimir Putin z okazji odsłonięcia pomnika przypomniał, że pierwsza wojna światowa dla Rosji była przegrana. Dodał jednak, że porażka nie umniejsza męstwa żołnierzy walczących w bitwach tej wojny. W jego imieniu odsłonięcia pomnika dokonali: Minister Kultury Rosji, gubernator obwodu kaliningradzkiego oraz mer Kaliningradu.

Źródło: T. Gajnutdinov, Na styke dvukh vojn

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz