Niemi świadkowie tragedii carskiej rodziny


Przedmioty związane z ostatnimi miesiącami życia cara Mikołaja II i jego rodziny wystawiono w Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu. Będzie można jej oglądać od 5 czerwca do 24 sierpnia br.

Wystawa nosi tytuł „Następstwo długiej epoki. Zagłada cara Mikołaja II i jego rodziny”. Opowiada o życiu rodziny carskiej od marca 1917 roku (abdykacja cara) do lipca 1918 (rozstrzelanie w Jekaterynburgu). Zgromadzono na niej: ponad 270 dokumentów, fotografii oraz relikwii historycznych. Można zobaczyć m. in.: akt o abdykacji cara Mikołaja II podpisany 2 marca 1917 roku, dziennik posiedzień Rządu Tymczasowego z dnia 7 marca 1917 roku (zawarte jest w nim postanowienie o aresztowaniu cara i jego rodziny), Ewangeliarz rodziny Romanowów z 1627 roku, rzeczy osobiste carskiej rodziny, rozkazy zamordowania rodziny carskiej i osób jej towarzyszących oraz zdjęcia przedstawiające rekonstrukcję czaszek członków carskiej rodziny.

Eksponaty pochodzą z: Archiwum Państwowego Federacji Rosyjskiej, Muzeum Państwowego w Carskim Siole, Rosyjskiego Państwowego Archiwum Fotograficznego oraz z seminarium duchownego i Monasteru Trójcy Świętej w Jordanville w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: V severnuyu stolicu privezli svideteley raspravy nad imperatorom Nikolaem II

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz