Stare druki Biblioteki Instytutu Historycznego UW zdigitalizowane


Muzeum Historii Polski oraz Fundacja Naukowa Przyjaciół Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego „Klio zrealizowały projekt, którego efektem jest digitalizacja ponad 600 starych druków ze zbiorów Biblioteki Instytutu Historycznego UW. Druki w wysokiej rozdzielczości można przeglądać, udostępniać i pobierać na stronie www.staredruki.ihuw.pl. Projekt  zrealizowany został w ramach działań Muzeum Historii Polski na rzecz promowania otwartości prawnej i technologicznej.

/ fot. http://www.staredruki.ihuw.pl/

/ fot. http://www.staredruki.ihuw.pl/

Zdigitalizowana kolekcja starych druków licząca 1003 dzieła w 1105 woluminach z XVI-XVIII w. stanowi najcenniejszą część zbiorów BIH.

Kolekcja stanowi najcenniejszą część zbiorów BIH. Obok unikatowych egzemplarzy dzieł związanych ściśle z dziejami dawnej Rzeczypospolitej i jej wybitnych osobistości, takich jak król Stanisław August Poniatowski i Jan Heweliusz, zawiera w znacznej mierze cenne „pomeranika„ i ”prussica” pochodzące z dawnych historycznych kolekcji m.in. dawnej Biblioteki Senatu Gdańskiego i dawnej biblioteki zamku w Malborku. Oprócz pomników głównie dawnej historiografii i prawoznawstwa obejmuje także szereg rzadkich druków kartograficznych: atlasów, map i planów.


Prezentowane w serwisie starodruki pochodzą z domeny publicznej. Materiały na stronie, o ile nie zaznaczono inaczej, dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa na tych samych warunkach. Pewne prawa zastrzeżone dla Fundacji Naukowej Przyjaciół IH UW „Klio„ i Muzeum Historii Polski. Narzędzie do prezentacji starodruków jest dostępne na Powszechnej Licencji Publicznej GNU (General Public License). Projekt został zrealizowany przy dofinansowaniu z programu ”Dziedzictwo Cyfrowe” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz