Największa konferencja o I wojnie światowej


18 czerwca zainaugurowano największą bałkańską konferencję poświęconą wybuchowi pierwszej wojny światowej. Zakończyła się ona wczoraj, 22 czerwca. Wszystkie nagrania oraz relacje zostały udostępnione na portalu konferencji oraz specjalnym kanale YouTube.  

Konferencja miała miejsce w Sarajewie, w Hotelu Hollywood. Zorganizowania jej podjął się szereg instytucji, między innymi Instytut Historyczny w Sarajewie, Instytut Studiów Wschodniej i Południowo-wschodniej Europy w Regensburgu, Centrum Badawcze Nauk Humanistycznych Węgierskiej Akademii Nauk z Budapesztu i Instytut Narodowej Historii ze Skopje. W komitecie organizacyjnym zasiedli przedstawiciele tychże jednostek. Zaproszono na nią naukowców z całego świata.

Temat przewodni konferencji został określony w jej tytule - „Wielka wojna: podejście lokalne oraz globalny kontekst” („The Great War: Regional Approaches and Global Contexts”). Jej cele, jak określili organizatorzy, to ustalenie przyczyn, przebiegu oraz politycznych, społecznych i ekonomicznych rezultatów pierwszej wojny światowej. Uwagę poświęcono zwłaszcza najnowszym wynikom badań naukowców oraz przede wszystkim zagadnieniom związanym z rolą Bałkanów w owej wojnie, ale i małymi państwami i społeczeństwami. Poza historią polityczną, uwagę poświęcono również „zwykłym ludziom”, którym przyszło borykać się z wojną na froncie oraz w domu. Wreszcie, zainteresowanie badaczy skierowane zostało na historiografię poświęconą pierwszej wojnie.

Program konferencji zawierał łącznie 128 wystąpień, podzielonych na panele grupujące po 3-5 referatów o zbliżonej tematyce. Obrady zainaugurował w środę, 18 czerwca, Mark Mazower z Uniwersytetu Columbia, referatem na temat nowych kierunków badań nad wielką wojną. Wspomniane wcześniej panele dotyczyły historii politycznej, ideologicznej społecznej i gospodarczej wojny. Wśród trzydziestu czterech paneli znalazły się zatem te poświęcone, przykładowo, transformacjom demograficznym i polityce społecznej w dobie wojny i powojnia, politycznemu wykorzystywaniu pamięci o pierwszej wojnie, czy aspektom polityki państw zaangażowanych w wojnę. Pośród uczestników konferencji znalazło się kilku naukowców z Polski, na przykład Tadeusz Czekalski i Bartosz Ogórek z UJ oraz Wojciech Szczepański z Poznania. Języki konferencji to bośniacki, chorwacki, serbski i angielski.

Nagrania z przebiegu konferencji (z większości paneli) zostały zamieszczone na specjalnym kanale YouTube. Zachęcamy do ich obejrzenia.

Źródło: Strona konferencji

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz