Los Angeles, miasto mamutów i tygrystów szablozębnych


Los Angeles, jedno z najsłynniejszych miast słonecznej Kaliforni, stanęło tym razem w świetle reflektorów prasy paleontologicznej - odkryto tam bowiem szczątki tygrysa szablastozębnego, mastodontów oraz mamuta. 

Obydwa stworzenia, które dziś można oglądać wyłącznie w filmach animowanych, poległy w dramatycznej walce. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez paleontologów, między innymi Roberta Bakkera z Houston Museum of Natural Science, mamuta zaatakował tygrys szablastozębny. Liczył zapewne na łatwy łup, jako że mamut tkwił nogami w kleistym bitumenowym dole. Okazało się jednak, że zarówno drapieżnik, jak i jego o wiele większa ofiara, zginęli w pojedynku: mamut przygnótł swoim ciężarem tygrysa, którego ruchy również skrępował bitumen.

Dziś, dzięki substancji, która przyczyniła się do śmierci nie tylko tych dwóch wojowniczych zwierząt, naukowcy są w stanie wydobyć niemal nienaruszone skamieniałości mamutów, mastodontów oraz tygrysów szablastozębnych. Prócz tego w miejscu tym zachowały się nawet pozostałości liści, drewna, roślinności i owadów z ery plejstocenu. Skamieliny w oszałamiającej liczbie pięciu milionów mają pomóc w badaniu zmian klimatycznych w przeszłości, jak zapewnia John Harris z Muzeum George’a C. Page’a. Miejsce wykopalisk, La Brea Tar Pits w Los Angeles, jest obecnie oblegane przez zainteresowanych turystów i już zostało okrzyknięte jako „zagrzebany skarbiec”.

Źródła: Prehistoric sabre-toothed cats and mammoths found in Los AngelesPrehistoric Los Angeles - Saber-tooth trap

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz