Na wakacje w przeszłość


Organizacja zwana Landmark Trust, zajmująca się opieką nad zabytkami i dostosowywaniem ich do potrzeb turystyki, działająca w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych, odnotowała ostatnio wzrost zainteresowania miejscami historycznymi ze strony osób planujących wakacyjne podróże. 

Jeden z zabytków Landmark Trust - Ascog House, aut. John of Reading CC BY-SA 3.0

Jeden z zabytków Landmark Trust - Ascog House, aut. John of Reading CC BY-SA 3.0

Jak się okazuje, najnowszy trend wśród Brytyjczyków to odwiedzanie zabytkowych budowli i spędzanie w ich okolicach urlopów. Landmark Trust cieszy się tym niespodziewanym przypływem zainteresowania, oznacza to bowiem dla niej poważne wpływy finansowe i szansę na nowe inwestycje. Najpopularniejsze miejsca, jak na przykład XII-wieczny Astley Castle, służący Elżbiecie Woodville, żonie Edwarda IV, są już zabukowane do 2016 roku.

Administratorzy Landmark Trust wierzą, że owo zainteresowanie historycznymi miejscami jest spowodowane dwoma czynnikami: po pierwsze, ludzie pragną dziś unikać wielkich tłumów w miejscach, do których wyjeżdżają na urlop; po drugie zaś, nadal chcą zobaczyć coś fascynującego i nietypowego. Z pewnością również autentycznego, jako że, pomimo przystosowania, wszystkie zabytki są prawdziwymi budynkami o średniowiecznym nierzadko rodowodzie. Turyści dziś nierzadko wolą także samodzielnie doświadczyć atmosfery miejsc, do których przybywają, bez przewodników i pośpiechu. Pragną, krótko mówiąc, wycieczki w przeszłość.

Poza wspomnianym już Astley Castle, miejsca, o które boje toczą turyści, to zamek w Nuneaton w Warwickshire, w którym jednocześnie może nocować osiem osób za cenę 200 funtów od osoby, Luttrell’s Tower w pobliżu wioski Calshot, usytuowana w malowniczym miejscu na wybrzeżu nad Solentem, a nawet budynek, który, choć w stylu greckiej świątyni, w przeszłości służył jako chlew w pobliżu Whitby w North Yorks. 

Spośród 194 zabytków posiadanych przez Landmark Trust, jedne są tańsze, inne zdecydowanie droższe - ceny na ogół wahają się między 10 funtami za jeden nocleg do nawet 3000 funtów w szczycie sezonu. Wszystkie opłaty są, naturalnie, przeznaczone na zachowanie zabytków oraz odnowę i przystosowanie nowych. Ta ciekawa forma turystyki okazuje się być jednym z najlepszych źródeł finansowania zabytków. 

Oto lista alfabetyczna wszystkich miejsc, w których można spędzić urlop: A - Z of Landmarks.

Źródło: Weird and wonderful historic buildings become a hit with British holiday makers

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz