Sankt-Petersburg uczci pamięć żołnierzy I wojny


Sankt - Petersburg będzie drugim rosyjskim miastem, w którym stanie pomnik poświęcony żołnierzom rosyjskim walczącym w pierwszej wojnie światowej. Pierwszy odsłonięto miesiąc temu w Kaliningradzie.

Dworzec Witebski, przy którym stanie pomnik, aut. Florstein CC BY-SA 3.0

Dworzec Witebski, przy którym stanie pomnik, aut. Florstein CC BY-SA 3.0

Monument będzie zbudowany na placu przy Dworcu Witebskim w Sankt - Petersburgu. Będzie to duży krzyż z płaskorzeźbą przedstawiającą żołnierzy wsiadających do wagonu i wyruszających na front. Wykonany zostanie z brązu. Stał będzie na granitowym postumencie. Rzeźba wraz z postumentem będzie mierzyć 4, 3 metra. Pomnik będzie finansowany ze środków pozabudżetowych.

Rosja przystąpiła do pierwszej wojny światowej 1 sierpnia 1914 roku. Wtedy to wojnę wypowiedziały jej Niemcy, a pięć dni później Austro - Węgry. Po ataku Niemiec na Belgię i Francję, wypełniając sojusznicze zobowiązania, wkroczyła do niemieckich Prus Wschodnich. Niestety została tam pokonana przez Niemców w bitwach pod Tannenbergien i nad Jeziorami Mazurskimi.

W sierpniu i wrześniu 1914 roku wojska rosyjskie zwyciężyły w bojach z Austro - Węgrami w Galicji i zajęły te ziemie. W maju 1915 roku Austro - Węgry i Niemcy pobiły Rosję pod Gorlicami i zaanektowały Królestwo Polskie. W kwietniu 1916 roku Rosja rozpoczęław Galicji ofensywę Brusiłowa, którą po ośmiu miesiącach powstrzymali Niemcy.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz