Dokumenty założycielskie USA w Londynie


W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy będzie sposobność podziwiania oryginalnych dokumentów amerykańskich: Deklaracji Niepodległości oraz Karty Praw, czyli najważniejszych pism z historii Stanów Zjednoczonych. Dokumenty, pożyczone z Narodowego Archiwum Stanów Zjednoczonych (Bill of Rights) i Nowojorskiej Biblioteki Publicznej (Deklaracja), pojawią się na wystawie w Londynie w Bibliotece Brytyjskiej w przyszłym roku.

Karta Praw Stanów Zjednoczonych

Karta Praw Stanów Zjednoczonych

Na wystawie planowane jest także prezentowanie słynnej Wielkiej Karty Swobód. Całą wystawę, trwającą od 13 marca do 1 września 2015 roku, sfinansuje Linklaters, znana na świecie firma prawnicza.

Deklaracja, która już niebawem stanie się eksponatem w Londynie, jest wersją poprawioną z 1776 roku, noszącą zmiany naniesione przez Johna Adamsa i Benjamina Franklina. Co więcej, wersja owa zawiera jeszcze potępienie niewolnictwa, które załączył tam Tomasz Jefferson, a które później zostało usunięte przez amerykański kongres. Deklaracja stwierdza odłączenie Ameryki od Wielkiej Brytanii. Stanowi preludium do sformułowanej później konstytucji.

Karta Praw, jaka będzie udostępniana zwiedzającym wystawę, to jedna z czternastu powstałych kopii dokumentu z 1789 roku. Ta kopia została przesłana do Delaware, gdzie ją ratyfikowano, a następnie odesłana do rządu federalnego. Zawiera również projekt poprawek do konstytucji i klauzule dotyczące ograniczenia władzy rządu.

Jak dowodzą twórcy wystawy, zestawienie tych dwóch dokumentów z angielską Wielką Kartą Swobód pozwoli zwiedzającym na prześledzenie zmian, jakie zachodziły w dokumentach tego typu na przestrzeni wieków, ale i podobieństw między nimi - choćby tego, iż monarcha jest podmiotem prawa. David S. Ferriero trafnie nazwał Wielką Kartę Swobód przodkiem Karty Praw.

Wielka Karta Swobód

Wielka Karta Swobód

Kustosz Działu Średniowiecznych i Wczesnych Rękopisów przy Bibliotece Brytyjskiej, Claire Breay, powiada: „(...) Wielka Karta Swobód jest przez cały świat postrzegana jako silny symbol wolności i praw. Jesteśmy zachwyceni, iż obydwie instytucje - Narodowe Archiwum Stanów oraz Nowojorska Biblioteka Publiczna - zgodziły się użyczyć tych wyjątkowo ważnych dokumentów naszej Bibliotece. (...)”.

 

Źródło: Original copies of US Declaration of Independence and Bill of Rights to be displayed in UK for first time

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz