Poszukiwacze zatopionych okrętów


10 lipca br. zaczęła się X Międzynarodowa Ekspedycja Poszukiwawcza. Ma ona na celu odnalezienie okrętów rosyjskich i radzieckich, które zatonęły oraz oddanie hołdu członkom ich załóg.

Członkowie ekspedycji, fot. www.redstar.ru

Członkowie ekspedycji, fot. www.redstar.ru

 

W czasie pierwszej wojny światowej zatonęły 32 okręty wojenne, a w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - ponad pięć tysięcy. Część z nich udało się już odnaleźć i oddać hołd ich marynarzom.

Celem tegorocznej ekspedycji na wodach Morza Czarnego jest znalezienie dwóch łodzi podwodnych: D - 4 „Rewolucjonista” pierwszej serii oraz podwodnego poławiacza min L - 23 serii 13 bis. Pierwsza z tych jednostek zatonęła w grudniu 1943 roku, druga - w styczniu 1944 roku. Członkowie ekspedycji przypuszczają, w którym miejscu znajdują się owe jednostki. Po odnalezieniu okrętów podejmą następujące działania: identyfikacja okrętu, ustalenie przyczyn zatonięcia, umieszczenie tablic pamiątkowych na korpusach okrętów, zaznaczenie na mapach morskich miejsca zatonięcia jednostki oraz oddanie hołdu poległym marynarzom.

W Morzu Bałtyckim poszukiwany będzie okręt podwodny Szcz - 320 (popularnie nazywany Szczupakiem). Zatonął on w latach 1941 - 1945. Poszukiwania owej jednostki trwają juz dwa lata.

Organizatorem poszukiwań jest Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

 

Źródło: V. Sosnickij, Poklon pogibshim russkim korablyam

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz