„Przy sterach i pod żaglami. Poczet ludzi morza 1914-2014” - H. Mąka - recenzja


Kiedy 10 lutego 1920 roku w Pucku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, otworzył w ten sposób całkowicie nową kartę w długich dziejach związków Rzeczypospolitej z morzem. To że do takiego gestu doszło, a także wszystko to, co działo się w kolejnych latach było zasługą wielu ludzi, których łączyło umiłowanie polskiego morza. Sylwetki niektórych z nich przedstawia Henryk Mąka w swojej najnowszej książce.

Autor jest znaną pprzy-sterachostacią w środowisku marynistów, jako dziennikarz publikował w wielu czasopismach dotyczących tej tematyki. W swoim zapale popularyzatorskim napisał, jak podaje wydawca, 5000 publikacji prasowych oraz ponad 50 książek. W większości są to gawędy o ludziach morza, m.in. o polskich bohaterach, którzy pod biało-czerwoną banderą przemierzali najodleglejsze zakątki świata.

W nurt ten wpisuje się też recenzowana tutaj książka pt. Przy sterach i pod żaglami. Poczet ludzi morza 1914-1920. Autor zaprezentował w niej ponad 40 krótkich biogramów. W większości dotyczą one ludzi, z którymi się spotkał i miał okazję porozmawiać. Relacje z tych spotkań są nieodłączną częścią prezentacji kolejnych bohaterów. Jako że biografie ułożone są chronologicznie, według lat, w których dana osoba działała najintensywniej, to im dalej, tym więcej pojawia się tych osobistych opowieści. Nie przesłaniają one jednak w żaden sposób głównych bohaterów książki. Prezentacja ich życiorysów nie jest schematyczna, ponieważ Autor obok wątków osobistych wplata w nią różnego rodzaju anegdoty, podaje też minimum podstawowych informacji, skupiając się za to na wątkach, które czytelnika powinny najbardziej interesować.

Warto teraz napisać trochę dokładniej o jakie osoby tutaj chodzi. Większość z nich to żeglarze oraz oficerowie marynarki, ale też rybacy, szkutnicy, artyści, różnego rodzaju działacze polityczni i społeczni, a także inni, wymykający się tym prostym opisom. Książka została podzielona na trzy części, które dotyczą trzech okresów, tj. międzywojnia, PRL oraz III RP. Stąd w pierwszej części znaleźli się m.in. ci, którzy organizowali od polskie instytucje związane z morzem. Pojawiają się tutaj m.in. Kazimierz Porębski, twórca polskiej marynarki wojennej, Edmund Budzisz, kaszubski rybak poświadczający o polskości tych terenów na konferencji w Wersalu, czy Marian Mokwa, wybitny malarz marynista. W kolejnych częściach możemy przeczytać m.in. o działalności takich osób jak: Juliusz Hebel, organizator rybołówstwa na wielką skalę, Leonid Teliga, który jako pierwszy Polak opłynął samotnie Ziemię, Zygmunt Choreń, konstruktor słynnego „Daru Młodzieży”. Każdy z zaprezentowanych w książce życiorysów jest ciekawy. Trzeba przyznać, że Autor przedstawił nam konstelację niezwykle barwnych charakterów, są to ludzie urodzeni nad Bałtykiem, ale także ci, którzy związali z nim swoje losy w późniejszych latach swojego życia. Są tutaj osoby powszechnie znane oraz takie, o których działalności słyszała mniejsza grupa osób.

Mimo że nie przepadam za takimi zbiorami biogramów, to Przy sterach i pod żaglami czytało mi się bardzo dobrze. Przede wszystkim dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, o których do tej pory nie miałem pojęcia, i o których czasem trudno gdziekolwiek poczytać. Wszystko to zostało przekazane bardzo swobodnym językiem. Lekturę uprzyjemnia też spora liczba czarno-białych fotografii. Na pewno dla kogoś, kto interesuje się taką tematyką i ma z nią do czynienia na co dzień, nie będzie to zajmująca lektura. Jednak ktoś, kto nie ma takiej wiedzy, a chciałby ją przyswoić z jakiejś łatwiej w odbiorze książki, na pewno odnajdzie ją w recenzowanej tutaj publikacji. Nie jest to więc tytuł dla wszystkich. Nie można też na nim poprzestać, ponieważ przedstawione tutaj biografie są mimo wszystko bardzo powierzchowne i nie raz chciałoby się poczytać więcej o osobie, które nas szczególnie zaintrygowała.

Jeśli ktoś zdecyduje się na kupno tejże pracy, to zarówno warstwa wewnętrzna, jak i wygląd sprawią, że nie pożałuje. Książka jest bardzo solidnie wydana - szyta i w twardej oprawie. Wydawnictwo Bellona, mające na koncie wiele niezbyt schludnie wydanych publikacji, tutaj pokazało się z najlepszej strony. W środku nie odnalazłem żadnych nieścisłości ani błędów językowych, literówek, ani innych tego rodzaju pomyłek, co także bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Wspomniane wyżej fotografie znacznie urozmaicają lekturę, ukazują bowiem nie tylko bohaterów tejże pracy, ale też liczne wydarzenia z ich życia, czyli z historii polskiej obecności na Bałtyku i morzach całego świata w tym oraz minionym stuleciu.

Plus minus:
Na plus:
+ bardzo swobodny styl Autora
+ wybór bardzo ciekawych i różnorodnych biografii
+ wątki osobiste
+ solidne wydanie
+ dobra jako preludium do poważniejszych i bardzie rzetelnych dzieł
Na minus:
- nie dla znawców tematu

Tytuł: Przy sterach i pod żaglami. Poczet ludzi morza 1914-2014
Autor: Henryk Mąka
Wydawca: Bellona
Data wydania: 2014
ISBN:
978-83-11-13027-2
Stron:
304
Oprawa:
twarda
Cena:
ok. 30 zł
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz