Muzeum Biblii w Waszyngtonie?


Hobby Lobby, oklahomska prywatna korporacja Davida Greena i jego rodziny, która nabrała w mediach zwłaszcza amerykańskich rozgłosu przez sprawę Burwell v. Hobby Lobby, zamierza powołać do istnienia Muzeum Biblii. Chrześcijańska rodzina najchętniej widziałaby nowe Muzeum w Waszyngtonie D.C.

Proponowany kształt Muzeum, którego otwarcie przewidywane jest w 2017 roku

Proponowany kształt Muzeum, którego otwarcie przewidywane jest w 2017 roku

Na siedzibę Muzeum typuje się połowę budynku w południowo-wschodnim Waszyngtonie, w sąsiedztwie Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej. Budynek ów w latach 20-tych XX wieku służył jako magazyn chłodniczy. Na powierzchni 400,000 stóp kwadratowych twórcy Muzeum pragną umieścić pośród różnych eksponatów o wartości 40 tysięcy dolarów okazy takie jak różne egzemplarze Biblii i Tory z różnych epok i części świata, kompletna Księga Psalmów na papirusie, najwcześniejszy zapis Nowego Testamentu w języku aramejskim (ściślej galilejskim aramejskim1). Eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Greena oraz Hobby Lobby. Nie jest jednak do końca pewne, czy właśnie wspomniany wcześniej budynek zostanie przeznaczony pod Muzeum, jako że stanowi on zabytek architektoniczny. Decyzja ostateczna ma zapaść pod koniec lipca 2014 roku.

Pojawiły się przeciwko Muzeum głosy sprzeciwu pośród tych, którzy od lat krytykują działalność rodziny Green za ich zaangażowane życie zgodne z wyznawanymi zasadami i religią. Twierdzą oni, że działalność taka w stolicy Stanów będzie niebezpieczna. Muzeum miałoby bowiem „przekroczyć cienką linię między edukowaniem, a ewangelizacją”. Krytykom nie podoba się także to, że Green określa Biblię jako dokument historyczny i że uważa ją za Księgę, która w istotnym stopniu uformowała naród amerykański. Organizacja „Freedom From Religion Foundation” obawia się tego, że twórcy Muzeum będą chcieli „wpływać na Kongres”.

Jakiekolwiek są formy krytyki i sprzeciwu, projekt Muzeum jest bliski realizacji. Zapowiada się, że otwarcie może nastąpić już w 2017 roku. Z pewnością nawet krytycy nie mogą odmówić wartości historycznej zebranym przez Hobby Lobby skarbów, a przy tym zasadności stworzenia czegoś na kształt muzeum.

Źródło: Family Behind Hobby Lobby Has New Project: Bible Museum

  1. Jewish Palestinian Aramaic []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz