„Walcząca Warszawa 44. Unikalne fotografie i relacje korespondenta wojennego”


Wydawnictwo AA zaprasza na prezentację albumu „Walcząca Warszawa 44. Unikalne fotografie i relacje korespondenta wojennego”. Album zawiera autorskie fotografie Jerzego Tomaszewskiego oraz kronikę spisaną podczas walk w Warszawie.

WWA

Konferencja odbędzie się 30 lipca (środa), godz. 11.00, w Centrum Prasowym PAP, przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie. Na pytania związane z Albumem odpowiedzą: Jerzy Tomaszewski - korespondent wojenny i Elżbieta Berus-Tomaszewska - historyk, ekspert w dziedzinie fotografii i dokumentów II Wojny Światowej, spotkanie poprowadzi Jędrzej Lipski – dziennikarz TVP Historia.

Kluczowym tematem publikacji jest Powstanie Warszawskie przedstawione w fotoreportażu korespondenta i sprawozdawcy z ramienia Delegatury Rządu na Kraj i Komendy Głównej Armii Krajowej – Jerzego Tomaszewskiego. Terenem jego działania objęte były dzielnice: Powiśle, Śródmieście (Północ i Południe) i bliska Wola. Powierzone mu zadania wykonywał od 1 sierpnia do 6 września 1944 roku – do dnia, w którym został ranny i aresztowany przez Niemców. Z rozkazu, który otrzymałem 1 sierpnia 1944 roku zapamiętałem trzy podstawowe zasady – wspomina Jerzy Tomaszewski – fotoreporter wojenny musi być wszędzie, a najczęściej na pierwszej linii frontu, filmy muszą być wywoływane możliwie natychmiast po zrobieniu zdjęć, negatywy chronić w pierwszej kolejności przed własnym życiem.

Rozkaz wykonał celująco. W czasie 36 dniowej służby powstańczej wykonał około 2000 zdjęć i przekazał kilkadziesiąt stron meldunków. Wiele z nich publikowała prasa powstańcza, a także radio BBC. Bohaterami fotografii są żołnierze, przeważnie jego rówieśnicy, sanitariuszki i łączniczki, ludność cywilna, powstańcze groby, palone miasto. Źródłem informacji zawartych w dzienniku była ludność cywilna i Powstańcy, których spotykał codziennie w czasie wędrówek po walczącej Warszawie. Informacje, podobnie jak nastroje, zostały wiernie zarejestrowane. Reporterską służbę Jerzy Tomaszewski zakończył 6 września. Ostatnie zdjęcia wykonał ciężko ranny w bramie rodzinnego domu przy ulicy Tamka na Powiślu. To one najdobitniej oddają tragedię upadającego Powiśla.

Wszystkich zainteresowanych rozmową z autorami prosimy o kontakt z Kingą Polak-Gieroń, tel. 605 340 814,
adres e-mail: 
kinga@apgstudio.pl

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz