Niezwykłe znalezisko na dworcu w Ostrawie


Z dość osobliwym znaleziskiem mieli do czynienia pracownicy miejskiego biura rzeczy znalezionych w Ostrawie. Na dworcu kolejowym znaleziono 8 prawosławnych ikon z końca dziewiętnastego i początku dwudziestego stulecia. Nietypowe znalezisko trafi z biura rzeczy znalezionych do ostrawskiego muzeum, a już tej jesieni ikony zostaną udostępnione zwiedzającym - twierdzi rzeczniczka ratusza Jana Pondělíčková.

Prawosławna ikona Bogurodzicy, fot. kulturanahrade.cz

Prawosławna ikona Bogurodzicy, fot. kulturanahrade.cz

„Do nas ikony trafiły prawdopodobnie z terenów byłego Związku Radzieckiego, gdzie były w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia towarem poszukiwanym przez przemytników dóbr kultury. Jesteśmy zaskoczeni znaleziskiem, uważamy, że najwłaściwszym rozwiązaniem będzie sprzedaż ikon ostrawskiemu muzeum, tak aby mogły być one oglądane przez wszystkich” powiedział zastępca burmistrza Ostrawy oraz przewodniczący miejskiej komisji do spraw likwidacji niepotrzebnego majątku Dalibor Mouka.

Dyrektorka muzeum Jiřina Kábrtová wspomina, że instytucja ma już w swych zbiorach ikony, lecz chętnie poszerzy kolekcję.„Po odpowiednim zabezpieczeniu ikon przedstawimy je na jesieni odwiedzającym.”

Według rzeczniczki ratusza w zeszłym roku w ewidencji biura rzeczy znalezionych znajdowało się około 370 przedmiotów, z czego jedną trzecią udało się zwrócić prawowitym właścicielom. Najczęściej do biura rzeczy znalezionych trafiają telefony komórkowe, klucze, ubrania, portfele oraz biżuteria.

 

Źródło: Na nádraží v Ostravě se našlo 8 pravoslavných ikon. Poputují do muzea Zdroj

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz