Program telewizyjny dla historyków (28 lipca – 2 sierpnia 2014)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. 

TV-300x3001

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

Poniedziałek

12:30 – BBC Knowledge – Świadek Auschwitz

Sylwetka 93-letniego Denisa Aveya, brytyjskiego bohatera Holokaustu, który pomógł uratować więźnia Auschwitz.

15:00 – Discovery Historia – Berlin na podsłuchu

Film opowiada o tajnej operacji - kryptonim Gold - przeprowadzonej przez Wielką Brytanię i USA. Miała ona na celu umieszczenie podsłuchu na liniach telefonicznych znajdujących się w głównej siedzibie Armii Radzieckiej. Zachód został zmuszony do takich działań przez nieustanny wyścig zbrojeń i zagrożenie w postaci III wojny światowej. Infiltracja ZSRR dałaby mu bardzo potrzebną przewagę. Cały plan został jednak udaremniony przez podwójnego agenta.

18:40 - Polsat VIasat History – Z archiwum Medyceuszy

Pierwsza część filmu poświęcona jest Izabelli de Medici. Producenci starają się odszukać prawdziwe informacje na temat jej życia, a potem zrekonstruować burzliwe losy kobiety. Po śmierci Izabelli jej ciało zaginęło bez wieści. Teraz, kiedy zostało odnalezione, nie wiadomo do końca, czy na pewno należy
do właściwej osoby, skoro od zgonu minęło aż 400 lat. Naukowcy stają przed zadaniem zidentyfikowania szczątków.

19:50 – Polsat Viasat History - Nieznane Pompeje: życie i śmierć w Herkulanum

Profesor Andrew Wallace-Hadrilla prowadzi badania nad ludzkimi szczątkami, przedmiotami użytkowymi oraz częściami drewnianych mebli. Wszystko to znaleziono na terenie starożytnego rzymskiego miasta Herkulanum, które leży 20 kilometrów od Pompei. Dzięki zawartości dwunastu krypt - szczątkom 340 ludzi - możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie w tym miejscu przed wybuchem Wezuwiusza.
Co ciekawe, większość kości, które znajdują się w kryptach, należy do kobiet i dzieci; szkielety mężczyzn odkryto na linii brzegowej. Profesor Wallace-Hadrilla chce rozwikłać i tę tajemnicę.

 

Wtorek

13:00 – Discovery Historia – Historia mody

W programie dowiemy się o strojach starożytnych Rzymian i wydarzeniach, które miały wpływ na ubiór
w tamtych czasach.

16:20 – TVP Historia – Koło historii: Polowanie na kata

Reportaż zrealizowany w konwencji filmu kryminalnego jest zapisem zbrodni i kary. Przedstawia postać największego zbrodniarza wojennego. Nazistowski morderca Oberleutnant Albert Schuster jako jeden
z nielicznych stanął przed sądem. Rodziny ofiar czekały na ten moment 30 lat.
 

16:20 – Cinemax – Anna tysiąca dni

Rok 1526. Angielski król Henryk VIII (Richard Burton) jest już znudzony swoją starzejącą się żoną, Katarzyną Aragońską (Irene Papas). Zwraca uwagę na młodziutką Annę Boleyn (Genevieve Bujold),
która niedawno wróciła do kraju z francuskiego dworu. Śliczna dziewczyna opiera się zalotom władcy, gdyż ma poślubić lorda Harry’ego Percy (Terence Wilton), którego kocha z wzajemnością.
Król nie daje jednak zgody na ich małżeństwo.
 Anna nie chce stać się nałożnicą króla. Żąda od Henryka, by się z nią ożenił. 

18:00 – Discovery Historia – JFK: Zabójstwo na zlecenie mafii?

Twórcy filmu przypominają historię śmierci prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Zastanawiają się, czy za jego śmiercią mogła stać mafia. Prowadząc własne śledztwo
w tej sprawie docierają do sensacyjnych faktów związanych z zamachem na polityka. Przeprowadzają również wywiad z informatorem FBI, który siedział w jednej celi z szefem mafii

21:00 - Polsat Viasat History – Tunele I wojny światowej

W tym odcinku widzowie dowiedzą się, jak wygląda typowo brytyjska technika wykopów, która znana jest jako kopanie gliny. Oprócz tego dowiedzą się, dlaczego niemiecka piechota nie mogła skutecznie kopać tuneli.

 

Środa

22:10 – Polsat Viasat History – Historia Chin

W pierwszym odcinku widzowie zobaczą, jak rozwijał się język pisany, metalurgia w Chinach, pierwsze miasta, a także centralna władza w Chinach.

22:45 – TVP Historia – Pożegnanie cesarzy

Rok 1919. Stary Tomasz (Jan Świderski) całe życie spędził na wsi. Jeden z jego wnuków, Felek (Maciej Góraj), poszedł na wojnę i słuch o nim zaginął, a drugi, Olek (Tomasz Budyta), wstąpił do Legionów Polskich, a teraz buduje nową Polskę. Chłop zdaje się nie dostrzegać zmian, jakie dokonują się wokół niego. Z niedowierzaniem traktuje słowa Olka o odzyskanej niepodległości, a porządek świata stworzony przez zaborców uważa za nienaruszony. Zmienia to powrót z wojny Felka, który opowiada o rewolucji
w Rosji, śmierci cara i nadejściu rewolucji. Swoje przekonania przeciwstawia poglądom dziadka.
W domu Tomasza dochodzi do konfliktu.

 

Czwartek

12:35 – BBC Knowledge – Fryderyk Wielki: enigma Prus

Historia dojścia do władzy i osiągnięć jednego z najwybitniejszych władców na ziemiach niemieckich, syna Fryderyka Wilhelma I. Urodzony w 1712 roku Fryderyk II Hohenzollern, zwany Wielkim, nie tylko zdobył dla Austrii Śląsk, ale jako zwolennik oświeceniowego światopoglądu wprowadził wiele gruntownych reform politycznych i gospodarczych. Udało mu się m.in. usprawnić system podatkowy i rozbudować armię. Dzięki temu wzmocnione Prusy przetrwały kryzys związany z wojną siedmioletnią w połowie XVIII wieku i zachowały wszelkie zdobycze terytorialne. 

18.50 – Polsat Viasat History – Monarchinie średniowiecznej Anglii

Izabela Francuska i Małgorzata Andegaweńska nie miały szans na objęcie angielskiego tronu.
Mimo to podjęte przez nie ważkie decyzje wpłynęły na bieg historii kraju. Izabela przewodziła ruchowi oporu przeciwko mężowi, Edwardowi II. Z kolei Małgorzata walczyła w obronie przyszłości swojego syna, kiedy rządy Henryka VI wpędziły Anglię w stan krwawej wojny domowej. Władza tych dwóch kobiet zależała od potomstwa - choć prawdziwa i ogromna - okazała się także krótkotrwała.

21:00 – Discovery Historia – Teorie spiskowe przed sądem: Tajemnicza śmierć papieża Jana Pawła I

Program bada wszelkie dostępne dziś fakty na temat tajemniczej śmierci Jana Pawła I. Dokumentaliści podchodzą do sprawy bardzo naukowo, m.in. badają pozycję ciała papieża w chwili, gdy znaleziono go martwym, analizują tempo rozkładu zwłok w wysokich temperaturach, zastanawiają się, jakie rodzaje trucizny da się rozpuścić w kawie.

 

Piątek

12:30 – BBC Knowledge – Przemówienia, które zmieniły świat

Autorzy filmu prezentują słynne przemówienia, które opiewają zdobycze demokracji oraz najbardziej szlachetne dokonania ludzkości.

17:00 – Discovery Historia – Listy z płonącej Warszawy

Powstanie warszawskie widziane oczami żołnierzy Wehrmachtu. Głównymi bohaterami poruszającego materiału są: niemiecki radiotelegrafista oraz saper. Dla nich Warszawa była jedynie kolejnym,
wojennym przystankiem.

18:00 – Discovery Historia – Bitwa o Warszawę- Powstanie w ‘44

Ten film dokumentalny jest historią powstania warszawskiego opowiedzianą przez jego uczestników, którzy przekazują pełne emocji relacje o swoich doświadczeniach, losach kolegów i walczącego miasta. 

19:15 – TVP Historia – Godzina „W”

1 sierpnia 1944 roku - dzień wybuchu powstania warszawskiego. Niemcy w związku z ponoszonymi na wschodnim froncie klęskami już od pewnego czasu wycofują się ze stolicy. Podziemie konspiracyjne oczekuje na sygnał rozpoczęcia zbrojnego wystąpienia. Krytycznego dnia już przed południem w Warszawie trwają gorączkowe przygotowania do zrywu. Łącznicy przekazują wiadomość, że godzina „W” to siedemnasta. W jednym z umówionych wcześniej punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem Czarnego (Jerzy Gudejko)

 

Sobota

11:10 – TVP Historia – Okręty II wojny światowej

Historia najbardziej znanych okrętów II wojny światowej i zwycięskich walk, w których brały udział. Początek XX wieku przyniósł wielki postęp technologiczny. Rozwój myśli technicznej w tamtych latach przekształcił się w prawdziwy wyścig zbrojeń. Opracowano wówczas rozwiązania, które miały ułatwić szybkie pokonanie przeciwnika na polu walki. Przygotowywano nowe strategie prowadzenia tak na lądzie jak i na morzu.

19:00 – Discovery Historia – Nieznane oblicza wielkich polityków: Churchill

Nieznane oblicze Churchilla, brytyjskiego męża stanu, który podobno często podejmował pochopne decyzje polityczne pod wpływem działania alkoholu. Po 1945 roku uważał ZSRR i komunizm za główne zagrożenia dla świata, był zwolennikiem m.in. współdziałania brytyjsko- amerykańskiego oraz współpracy Europy Zachodniej.

 

Niedziela

19:00 – Discovery Historia – Prawdziwy Wersal

Wersal zawsze był sporym obciążeniem dla budżetów - w czasach Ludwika XIV, wydatki na Pałac sięgnęły 50% ówczesnej wartości PKB Francji. Również w obecnych czasach, utrzymanie Wersalu jest niezwykle kosztowne. By przetrwać i być konkurencją dla Luwru czy muzeum Tate zarząd Pałacu musi się szybko pozyskać środki od korporacji oraz sponsorów. Imprezy

19:45 – TVP Historia – Powstanie zwykłych ludzi

Film jest wielowątkową, pozbawioną patosu opowieścią o codziennym życiu powstańczej Warszawy. Oparty został na relacjach cywilnych uczestników powstania. Choć nie brali oni bezpośredniego udziału
w walce, nie stali na barykadach, to właśnie oni ucierpieli najbardziej i ich zginęło najwięcej. To losy mieszkańców zasypywanych piwnic i burzonych kamienic.
 

21:30 – TVP Historia – Orzeł i chryzantema

Historia urodzonego w Japonii potomka polskich emigrantów. Kazuyoshi Kimura dowiedział się o swoich polskich korzeniach już jako dorosły mężczyzna. Jego dziadkiem jest badacz kultur Dalekiego Wschodu Bronisław Piłsudski, a wujem marszałek Józef Piłsudski. Twórca filmu towarzyszy Kimurze w podroży do Matsuyamy i Nagasaki, jaką odbywa on w poszukiwaniu śladów działalności swojego słynnego przodka.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz