Najstarsze ślady Homo sapiens w Europie


Odbicie stóp Homo sapiens w jaskini Ciur - Izbuc (Rumunia) są najstarszymi na naszym kontynencie. Uważają tak naukowcy z Kutztown University w Pensylwanii. Napisali o tym do lipcowego numeru „American Journal of Physical Anthropology”.

Ślady stóp odkryto w 1965 roku. Było ich około 400, obecnie zachowało się 51. Należą one do 6 - 7 osób: mężczyzn, kobiet oraz dzieci. Mają one około 36, 5 tysiąca lat (określono to metodę radiowęglową).

W 2002 roku w Rumunii odkryto także najstarszą czaszkę. Znajdowała się ona w jaskinii Ku Oase zwaną inaczej Jaskinią z Kościami. Miała prawie 40 tysięcy lat i należała do Homo sapiens.

Homo sapiens inaczej człowiek współczesny pojawił się 150 tysięcy temu w Afryce. Do Europy dotarł około 40 tysięcy lat temu. Charakteryzuje się wspólczesną, smukłą budową ciała. Najstarsze na świecie ślady Homo sapiens odkryto w Tanzanii. Mają one 120 tysięcy lat. Ogłoszono to podczas konferencji w 2011 roku. Dotychczas nie ukazało się zdjęcie tych śladów oraz wyniki badań.

Źródła: V rumynskoj peshchere obnaruzheny drevneyshye v Evrope sledy Homo sapiensAncient human footprints in Ciur-Izbuc Cave, Romania

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz