Powstańczy znaczek Poczty Polskiej z prof. Kieżunem


Poczta Polska z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego wydała znaczek przedstawiający prof. Witolda Kieżuna w dniu zdobycia przez powstańców kościoła Świętego Krzyża i komendy policji na Krakowskim Przedmieściu.

znaczek-poczta-polska

Na okolicznościowym znaczku znajduje się kadr z filmu nakręconego 23 sierpnia 1944 r. – Drugiego dnia Powstania osobiście wziąłem do niewoli 14 SS-manów i poważny zasób broni. Dowodzony przeze mnie oddział zdobył „księżówkę” – budynek przy Kościele św. Krzyża – i pierwszy wdarł się do budynku Komendy Policji, zdobywając dużo broni – opowiada Witold Kieżun ps. Wypad, obecnie 92-letni profesor nauk ekonomicznych.

Jest on jedną ze stu trzydziestu osób, których tożsamość odkryto na taśmach z Powstania w czasie akcji „Rozpoznaj”, zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rocznicowy znaczek zaprojektowany przez artystę plastyk Agnieszkę Sancewicz, wejdzie do obiegu 1 sierpnia 2014 r. i będzie dostępny we wszystkich placówkach pocztowych oraz na stronie sklepu filatelistycznego. Znaczek o wartości 5,20 zł wydrukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym w nakładzie 150 tys. szt. Format arkusza: 70 x 90 mm, format znaczka: 31,25 x 43 mm. Wraz ze znaczkiem ukaże się kolekcjonerska koperta pierwszego obiegu FDC oraz datownik stosowany w placówce pocztowej nr 1 w Warszawie.

Poczta Polska z okazji Powstania przygotowała również sześć neokartek opatrzonych symbolem Polski walczącej. Wystarczy wejść na stronę Envelo lub skorzystać z aplikacji mobilnej i wybrać opcję „Wyślij kartkę”. Taką neokartkę nadaną w internecie dostarczy listonosz jako papierową pocztówkę.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz