Program telewizyjny dla historyków (4 -10 sierpnia 2014)


Przed nami kolejny tydzień wakacji, który owocować będzie w wiele interesujących programów dla miłośników historii. Zapraszamy na ich krótki przegląd.

TV-300x3001

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

Poniedziałek

19:50 - Polsat Viasat History – Narodziny, małżeństwo i śmierć
w Średniowieczu (1/3)

Helen Castor zajmie się problemem rodzenia dzieci przez kobiety
w średniowieczu. W tamtych czasach poród był dla nich bardzo niebezpieczny. Dziewczęta pochodzące z arystokratycznych rodów miały własne dzieci skończywszy zaledwie 13 lat. Informacja ta jest potwierdzona dowodami.

21:05 - Polsat Viasat History – Ghandi – droga do Mahatmy

W dokumencie przedstawiona zostanie sylwetka Mahatmy
(z sanskrytu: wielka dusza) Gandhiego. Uważa się go za ojca Indii; niewątpliwie jest przywódcą ruchu, który zmierzał do wyzwolenia tego kraju spod brytyjskiego berła. Widowie będą mieli okazję, by poznać wszystkie aspekty życia Gandhiego - zarówno publiczne, jak i prywatne.

22:00 – Discovery Historia – Tajemnice zaginionej królowej Egiptu

Hatszepsut była potężniejsza niż Kleopatra czy Nefretete. Żadna kobieta nie miała takiej władzy, jak ona. Podobno ukradła tron swemu pasierbowi, przebierając się za brodatego mężczyznę i obwołując się faraonem. Jej władza obejmowała cały Egipt i sięgała na cały starożytny świat. Śmierć królowej pozostaje tajemnicą, ale bardziej zaskakujące są jej pośmiertne dzieje - systematycznie wymazywano jej imię z wszelkich zapisów, burzono jej pomniki, nawet ukradziono ciało.
Wybitny archeolog Zahi Hawass przez wiele lat próbował rozwikłać tę zagadkę.

 

Wtorek

10:50 – Polsat Viasat History – Plemiona germańskie (odc.1)

W kolejnym odcinku poznamy historię plemion, które zamieszkiwały północną Europę. Często były one określane mianem barbarzyńców. Z najnowszych badań wynika, że odegrały w historii bardziej pozytywną rolę, niż do tej pory sądzono.

12:50 – TVP Historia – Dzień czwarty

Akcja paradokumentalnego obrazu rozgrywa się w ciągu pierwszych czterech dni powstania warszawskiego. Głównym bohaterem jest Krzysztof Kamil Baczyński (Krzysztof Pieczyński). Jeden z najwybitniejszych poetów młodego pokolenia wojennego, któremu później nadano miano „pokolenia Kolumbów”, ukazany został na tle nierównych walk powstańców
z hitlerowcami oraz licznych retrospekcji, w których wiele miejsca poświęcono jego żonie Barbarze (Katarzyna Kozak). Całość stanowi zapis ostatnich dni życia artysty.

22:00 – Discovery Historia – Być jak da Vinci

Na podstawie rękopisów da Vinci grupa ekspertów rekonstruuje jeden z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej futurystycznych wynalazków renesansowego mistrza - opancerzony wóz bojowy. Jak wynika z XV-wiecznego projektu artysty, maszyna ta z powodzeniem mogłaby konkurować nawet z najnowocześniejszymi wynalazkami współczesności.
Czołg ważył trzy tony i był wyposażony w blisko trzydzieści armat.

 

Środa

10:35 – Polsat Viasat History – Plemiona germańskie (odc.2)

Plemiona zamieszkujące przed wiekami terytoria północnej Europy, do dzisiaj często określa się mianem barbarzyńców. Tymczasem z najnowszych badań wynika, że członkowie skandynawskich klanów odegrali w historii bardziej pozytywną rolę, niż do tej pory sądzono.

14:20 – TVP Historia – Listy z barykady

W 2008 r. jeden z niemieckich domów aukcyjnych wystawił na sprzedaż listy pisane i przenoszone przez członków Harcerskiej Poczty Polowej podczas powstania warszawskiego. Ta unikalna korespondencja, zakupiona przez Polskę, wzbogaciła zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki niej również widzowie poznają przebieg i momenty przełomowe zrywu.

18:00 – Discovery Historia – Anatomia wojny – wojna w Wietnamie

Analiza strategii działań amerykańskiej armii w wojnę w Wietnamie, konflikcie, w którym życie straciło prawie 60 000 żołnierzy.

18:40 – Kino Polska – Kierunek Berlin

Kwiecień 1945 roku, kończy się druga wojna światowa - działania wojenne toczą się już na terytorium Niemiec.
Żołnierze I Armii Wojska Polskiego biorą udział w operacji berlińskiej, wielkiej wiosennej ofensywie wojsk sowieckich. Wśród walczących są między innymi kapral Naróg (Wojciech Siemion), porucznik Kaczmarek (Krzysztof Chamiec), szeregowcy Ostrejko (Wacław Kowalski) i Bacioch (Michał Szewczyk) oraz major Polak (Mikołaj Rybnikow) - Rosjanin oddelegowany do LWP.

 

Czwartek

11:00 – Discovery Historia – Badacze mumii: W krypcie Medyceuszy

Przez 300 lat ród Medyceuszy sprawował rządy we Florencji, tworząc jedno z najpiękniejszych miast świata.
Zdolności polityczne tej rodziny były tematem słynnego dzieła Machiavelliego. Portrety jej członków malowali Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Historia rodu Medyceuszy kryje wiele tajemnic i zagadek. Nadal nie wiadomo czy dwóch synów Cosima Starszego z rodu Medyceuszy padło ofiarą malarii, czy też, jak głosiły plotki, było to podwójne morderstwo.
Po ponad 500 latach eksperci być może znajdą odpowiedź na te pytania.

21:00 – Polsat Viasat History – Cicha wojna: Podwodne bitwy (1/2)

Brytyjskie i amerykańskie jednostki podwodne zaangażowane były w tajną wojnę szpiegowską przez dziesięciolecia.
Ich działania skierowane były przeciwko marynarce wojennej ZSRR. Na dnie oceanu trwała ciągła gra w kotka i myszkę.

 

Piątek

13:15 – Fokus TV – Największy z rycerzy

Radosław Kotarski przygląda się życiu jednego z największych rycerzy w historii Polski - Zawiszy Czarnego.
Badacz próbuje także rozwikłać zagadkę śmierci legendarnego bohatera, który - jak powszechnie się uważa -
mógł zginąć w wyniku kłótni dwóch janczarów.

17:50 – Kino Polska – Pułkownik Kwiatkowski

Rok 1945. Wojskowy lekarz, kapitan Kwiatkowski (Marek Kondrat), operuje pułkownika Kiziora (Adam Ferency) z Urzędu Bezpieczeństwa. W nagrodę otrzymuje tydzień urlopu, który postanawia spędzić w rodzinnej Warszawie.
Tu zakochuje się w pięknej Krysi (Renata Dancewicz). Podczas awantury w restauracji broni dziewczyny przed radzieckim oficerem, podając się za pułkownika bezpieki. Chcąc zrobić dobre wrażenie na ukochanej i zdobyć jej serce, kontynuuje tę mistyfikację.

20:00  - Discovery Historia – Hitler – anegdoty, mity i kłamstwa  (odc.1)

W pierwszym odcinku serii zostanie przedstawiona sylwetka Hitlera, a także najważniejsze wydarzenia z życia dyktatora - młodość, wejście do polityki oraz mity i anegdoty, które miały umocnić jego władzę jako przywódcy Trzeciej Rzeszy.

21:05 – Polsat Viasat History – Mroczny świat Samurajów

Przyjrzymy się bliżej mrocznemu światu samurajów. Producenci pokażą nam ciekawą historię, w której znajdziemy chciwość, zdrady, wyjątkowe okrucieństwo i bolesną śmierć.

 

Sobota

10:00 – Discovery Historia – Świat na wojnie: Czerwona gwiazda

Odcinek przedstawia szczegóły operacji Barbarossa. Zakładała ona zbrojną napaść Niemiec na ZSRR. Plan zrealizowany został w 1941 roku. Osamotniony Związek Radziecki mógł liczyć tylko na własne siły, pomoc, jaką otrzymali, była bowiem niewystarczająca. Stąd ogromne straty w ludziach, poniesione po stronie rosyjskiej.

12:30 – TVP Historia – Noc i mgła

Dokument przedstawia dzieje wrocławskiego więzienia przy ulicy Kleczkowskiej 31. W okresie rządów III Rzeszy w tym miejscu dokonywano egzekucji działaczy ruchów oporu z niemal całej Europy. Do

19:00 – Discovery Historia – Nieznane oblicza wielkich polityków: Jelcyn

Wstrząsający dokument o słabościach Borysa Jelcyna. Rosyjski przywódca podejmował wiele ważnych decyzji w stanie klinicznej depresji i pod wpływem alkoholu.

19:40 – Fokus TV – Henryk VIII – umysł tyrana (1/4)

W 1485 roku Henry Tudor odebrał koronę pokonanemu królowi Yorku. W tym odcinku dowiemy się, czy to wydarzenie oznaczało prawdziwy koniec Wojny Dwóch Róż.

19:45 – TVP Historia – Umrzeć za Warszawę

Obraz Krzysztofa Talczewskiego przedstawia przyczyny i przebieg powstania warszawskiego. Pokazuje sytuację polityczną, w jakiej znajdowała się Polska w latach 1939-1944 i która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu walki
o Warszawę. W filmie ukazano działania wojenne, które prowadzono na terenie stolicy oraz trudy życia codziennego jej mieszkańców.

22:25 – Polsat Viasat History – Kapyong

24 kwietnia 1951 roku po rozgromieniu wojsk Korei Południowej armia ochotnicza Chińskiej Republiki Ludowej zepchnęła przeciwników niedaleko Kapyong, do linii okopujących się na tyłach oddziałów australijskich i kanadyjskich. Pomiędzy dwiema stronami zaczęło dochodzić do starć. Wojska ONZ miały militarną przewagę i wsparcie artylerii, Chińczycy polegali na licznych i oddanych żołnierzach. Bitwa stała się punktem zwrotnym koreańskiej wiosny.

 

Niedziela

16:00 – TVP Historia - Czas honoru. Powstanie

Ostatnie dni lipca 1944 roku. Polskie podziemie czeka na decyzję sztabu AK o rozpoczęciu powstania warszawskiego. Janek, Bronek, Michał i Władek zostają przydzieleni do kompanii specjalnej, która ma stanowić osłonę Komendy Głównej. Po odprawie Krawiec informuje w tajemnicy Władka, że umieścił w jego plutonie swojego syna. Ludzie Bronka dostają zadanie specjalne. Mają eskortować spod Warszawy wysłannika z Londynu, Inżyniera, na spotkanie z Borem-Komorowskim.

17:00 – Polsat Viasat History – Światy Starożytności (odc.1)

Archeolog i historyk Richard Miles sprawdza, jak powstała cywilizacja. Rozpoczyna swoje badania na południu Iraku,
w Uruk - miejscu uważanym za kolebkę wszystkich innych miast, po czym odwiedza Syrię, Egipt, Anatolię i Grecję.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz