Muzyczny hołd ofiarom I wojny światowej


W Belgii, na cmentarzu w Saint-Symphorien, słynącym z tego, że złożone są tu ciała obu stron walczących w I wojnie światowej, odbędzie się dziś uroczystość upamiętniająca wojnę i jej ofiary. Na cześć żołnierzy niemieckich i brytyjskich zagra orkiestra.

W wydarzeniu wezmą udział członkowie belgijskiej rodziny królewskiej, Król i Królowa Belgii, jak również Książę Harry, prezydent Niemiec, prezydent Irlandii i wielu przedstawicieli krajów zaangażowanych w działania wojenne na froncie zachodnim I wojny.

Brytyjsko-niemiecki cmentarz w Saint-Symphorien, fot.  Jean-Pol GRANDMONT CC BY-SA 3.0

Brytyjsko-niemiecki cmentarz w Saint-Symphorien, fot. Jean-Pol GRANDMONT CC BY-SA 3.0

Pochowani na cmentarzu żołnierze brytyjscy to głównie polegli poczas Bitwy pod Mons (1914), których pogrzebali w tym miejscu niemieccy żołnierze, ale również żołnierze irlandcy i niemieccy. Znajduje się tam grób pierwszego poległego na zachodnim froncie, Johna Parra, jak i ostatkiego, George’a Ellisona. Głównym punktem cmentarza są zaś groby Regimentu Middlesex, który w czasie wojny został uhonorowany przez swoich wrogów kamiennym pomnikiem, który miał oznaczać miejsce spoczynku „królewskiego” oddziału bohaterów. W ten sposób Niemcy oddali cześć tym, których uważali za godnych przeciwników.

Właśnie ten cmentarz stanie się dziś miejscem, na którym orkiestra i artyści oddadzą cześć ofiarom obydwu stron konfliktu. Cmentarz został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ to on jest najbardziej wymownym symbolem tego, że wszyscy polegli I wojny zasługują na szacunek i pamięć. „Ci, którzy spotkali się podczas wojny, teraz na zawsze spoczywają razem.”

Na uroczystość zaproszeni są głównie goście z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Głównym konsultantem przedstawienia jest Sir Nicholas Kenyon, dyrektor Barbican Centre w Londynie. Wśród wykonawców znajdą się artyści różnych narodowości. Wystąpi pan Simon Halsey z grupą śpiewaków z Festiwalu Schleswig-Holstein, który będzie towarzyszył chórowi z Londynu. Orkiestra sformowana na potrzeby wydarzenia będzie złożona z muzyków niemieckich i brytyjskich. Już wcześniej nagrali oni wspólnie utwór „Shiropshire Lad” George Butterwortha. Jest to bardzo wymowny wybór, jako że autor kompozycji należał do pokolenia artystów, którzy utracili życie w czasie wojny, zaś sam utwór, wykonywany po raz pierwszy w 1913 roku przez orkiestrę Arthura Nikischa, symbolizuje niewinność i artyzm, które zostały przez wojnę zniszczona. Podczas uroczystości zostanie zagrane i odśpiewane także „Requiem” Brahmsa.

Organizatorzy zapewniają, że w programie nie zabraknie świadectw i odczytów oraz wspomnień osób poległych i ich rodzin. Jednym z najciekawszych punktów programu będzie zaprezentowanie tych piosenek i melodii, które towarzyszyły żołnierzom obu stron podczas marszu na wojnę. Ten punkt przygotował kompozytor Howard Goodall, zaś artystami, którzy wykonają owe utwory będą członkowie Coldstream Guards. Wystąpi także niemiecki wiolonczelista Jan Vogler.

Wreszcie, w uroczystości wezmą udział także dzieci i młodzież, które pod kierownictwem Gareth Malone miały za zadanie przygotować własne wiersze i piosenki upamiętniające poległych bohaterów.

Uroczystość na cmentarzu Saint-Symphorien będzie emitowana na kanale BBC Two.

 

Źródło: A musical tribute to the First World War enemies who now lie at peace

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz