Upamiętnienie żołnierzy I wojny w Moskwie


W dniu 1 sierpnia 2014 r. w Moskwie odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom rosyjskim walczącym w pierwszej wojnie światowej. Stanął na Pokłonnej Górze.

Centralną postacią pomnika jest żołnierz rosyjski. Obok żołnierza stoi mniejsza rzeźba wyobrażająca walki kawalerii. Płaskorzeźba na pomniku przedstawia siostrę miłosierdzia, która pomaga rannym. Monument ma prawie 150 metrów wysokości. Wykonał go Andriej Nikołajewicz Kowalczuk. Jego projekt wybrano w drodze konkursu. Trwał on od 2 kwietnia do 16 września 2013 roku. Na konkurs zgłoszono 32 propozycje wizji pomnika.

Pokłonna Góra zwana inaczej Pokłonką to wzniesienie w zachodniej części Moskwy. Ma 171, 5 metra wysokości. Znajduje się między dwiema rzekami: Setunem i Filką. Stanowi część Parku Zwycięstwa. Częścią Moskwy jest od 1936 roku. W 1812 roku na Górze Pokłonnej Napoleon oczekiwał na klucze od Kremla. W latach sześćdziesiątych XX wieku powstał tam budynek dla panoramy „Bitwa pod Borodino” autorstwa Franza Rubauda, a w osiemdziesiątych - Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej oraz pomnik z kolumnami symbolizującymi fronty, na których walczyli żołnierze radzieccy.

Źródło: A. Potechina, Na postu - georgievskij kavaler

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz