Program telewizyjny dla historyków (11 – 17 sierpnia 2014)


Przed nami kolejny tydzień wakacji, który owocować będzie w wiele interesujących programów dla miłośników historii. Zapraszamy na ich krótki przegląd.

 

TV

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

Poniedziałek

12:50 – Polsat Viasat History – Historia nauki (1/6)

Dziennikarz Michael Mosley przedstawia wpływ osiągnięć z różnych dziedzin nauki na rozwój społeczeństw. Nowe koncepcje nie zawsze spotykały się z aprobatą mniej wykształconych osób. W pierwszym odcinku widzowie poznają, w jaki sposób ludzkość pogodziła się z faktem, że Ziemia wcale nie jest centralnym punktem we wszechświecie.

14:00 – Discovery Historia – Wielcy Egipcjanie – Kleopatra

Próba obalenia dotychczasowego wizerunku Kleopatry, pięknej i sprytnej uwodzicielki, która prowadziła nudne życie w przepychu. Program przedstawia ją jako zdeterminowaną kobietę o przeciętnej urodzie, której priorytetem było wychowanie dzieci.

19:50 – Polsat Viasat History – Narodziny, małżeństwo i śmierć w Średniowieczu (2/3)

Helen Castor przygląda się średniowiecznym małżeństwom. Często nie były one zawierane z miłości, a panna młoda nie miała wielkiego wyboru, jeśli chodzi o przyszłego męża. Nierzadko to rodzice uzgadniali podobne sprawy, chodziło bowiem o zamożność drugiej strony.

22:00 – Discovery Historia – Ramzes: Wielki faraon

Doktor Kent Weeks, znany egiptolog z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze, razem z ekipą historyków, ekspertów z dziedziny medycyny sądowej oraz znawców Biblii poszukuje w odkrytym przez siebie w 1987 grobowcu KV5 śladów Ramzesa Wielkiego (1278-1212 p.n.e.), by dzięki temu zrekonstruować dawno zapomniane szczegóły słynnej biblijnej historii ucieczki Izraelitów z Egiptu.

22:40 – TVP Historia – Pokolenie ‘89

Dokument przedstawia portret tzw. generacji wielkiej zmiany, czyli pierwszego pokolenia, które wchodziło w dorosłość w III Rzeczypospolitej. Urodzeni około 1968 roku, dzisiejsi trzydziestoparolatkowie, w 1989 roku byli najczęściej na studiach. Dzięki temu w pełni samodzielnie mogli decydować o swojej przyszłości. Na bohaterów dokumentu zostali wybrani mieszkający w Warszawie inteligenci, niegdyś studenci historii, którzy walczyli o reaktywowanie NZS-u, przeżywali patriotyczne uniesienia i pokoleniowe rozterki, w końcu wybrali bardzo różne drogi życiowe.

Wtorek

14:00 – Discovery Historia – Dziedzictwo starożytnego Rzymu

Dr Kara Cooney odwiedza najstarsze miasta starożytnego Egiptu. Z serialu dowiemy się, z jakimi problemami borykali się mieszkańcy pierwszych aglomeracji.

19:50 – Polsat Viasat History – Matki, morderczynie, kochanki: cesarzowe starożytnego Rzymu (1/3)

Profesor Catherine Edwards rozpoczyna swoje badania od żony cesarza Oktawiana Augusta - Liwii. Opowiada widzom o jej życiu i dokonaniach. Wpływy tej kobiety można było odczuć na terenie całego Starożytnego Rzymu. Ta sytuacja utrzymywała się przez 60 lat.

22:35 – TVP Historia – Jarzębina czerwona

ramat wojenny ukazujący bitwę o Kołobrzeg, stoczoną przez I Armię Wojska Polskiego. Marzec 1945 roku. Trwają walki na Pomorzu, w których biorą udział żołnierze kompanii o kryptonimie „Jarzębina czerwona”. Dowodzi nimi oficer Wiktor Kotarski (Andrzej Kopiczyński). Dla niego wojna to wyzwolenie i krok w kierunku nastania czasów sprawiedliwości społecznej. Pozostali żołnierze walczą z innych powodów.

23:00 – Discovery Historia – Maszyny śmierci

Średniowiecze było złotą erą urządzeń służących do zadawania bólu. Wzmożone działania inkwizycji sprawiły, że torturowano i zabijano na wiele sposobów. W tej właśnie epoce powstało najwięcej śmiercionośnych urządzeń. Ówczesna technika opierała się na zaawansowanym wykorzystaniu prostych rozwiązań - budowano bardzo złożone urządzenia, wykorzystując dźwignie, przeciwwagi, śruby i koła. Postęp w wytopie i obróbce metali pozwolił na ogromny skok w projektowaniu maszyn, także maszyn śmierci. Niektórzy spośród twórców śmiercionośnych urządzeń oddawali się swej pracy z pasją - powstawały bogato zdobione egzemplarze.

 Środa

21:35 – TVP Historia – Sensacje XX wieku: Syndykat zabójców

Realizatorzy widowiska przedstawiają akcje agentów radzieckiej służby bezpieczeństwa, którzy likwidowali niewygodnych dla Kremla liderów emigracyjnych ugrupowań antysowieckich, dysydentów, zbiegów i innych „zdrajców ojczyzny” .W 1940 r. w wyniku jednej z nich zginął przebywający na emigracji w Meksyku, skłócony ze Stalinem Lew Trocki.

22:45 – Fokus TV – Bliźnięta. Obsesja nazisty Mengele

W Auschwitz większość dzieci zaraz po przybyciu na stację była wysyłana na śmierć. Inny proceder dotyczył bliźniąt jednojajowych, które trafiały w ręce doktora Mengele, nazistowskiego pseudonaukowca. Zbrodniarz lubował się w przeprowadzaniu eksperymentów medycznych na dzieciach

23:05 – TVP Historia – 17 dni

Film pokazuje historię strajków roku 1980, poczynając od protestu w lokomotywowni w Lublinie, a kończąc na podpisanym 3 września porozumieniu w Jastrzębiu. Bohaterowie tamtych wydarzeń opowiadają o swoich działaniach i ówczesnym postrzeganiu przyszłości Polski.

Czwartek

13:15 – Fokus TV – Tajemnice historii: Skąd się wzięło twoje nazwisko?

Od zawsze ludzi fascynuje ich pochodzenie, dlatego każdego roku przeprowadza się kilkanaście tysięcy poszukiwań genealogicznych. Czasami wystarczy tylko przyjrzeć się swojemu nazwisku, by poznać przeszłość. Widzowie dowiedzą się, jakie nazwiska świadczą o szlacheckim pochodzeniu. Poznają również najpopularniejsze nazwisko w Polsce.

13:40 – TVP Historia – Cichociemni

Opowieść o działalności elitarnej grupy żołnierzy zwanych cichociemnymi, którzy byli wysyłani do okupowanej Polski w celu wzmocnienia walki podziemnej. W filmie wypowiadają się jej członkowie, m.in.: Ludwik Witkowski „Kosa”, Tomasz Kostuch „Bryła”, Józef Nowacki „Horyń” i Stefan Bałuk „Starba”. Wspomnienia ostatnich żyjących oficerów zilustrowano materiałami archiwum Wytwórni Filmowej Czołówka, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz zdjęciami ze zbiorów prywatnych.

22:00 –  Discovery Historia - Generał Wojciech Jaruzelski

Unikalny dokument o Wojciechu Jaruzelskim. Oto pierwsza tak szczera i wręcz intymna rozmowa, dzięki której zgłębimy mało znane fakty z życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci powojennej Polski. O swojej młodości opowie sam Jaruzelski, który przyznaje, jak ciężko było mu się odciąć od rodzinnych, antyrosyjskich korzeni.

23:00 – TVP Historia – Życie za życie. Maksymilian Kolbe

Przypadkowy zawał ziemi stwarza szansę ucieczki Janowi (Christoph Waltz), więźniowi obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W odpowiedzi na to, dziesięciu przypadkowo wybranych więźniów zostaje skazanych na potworną śmierć głodową. Za jednego z nich ofiaruje swe życie franciszkanin Maksymilian Kolbe (Edward Żentara). Dowiedziawszy się o skutkach swej ucieczki, Jan ma ogromne wyrzuty sumienia. Traci spokój wewnętrzny, nie mogąc pojąć, jak można było poświęcić własne życie za obcego człowieka.

Piątek

18:05 – TVP Historia – Kalendarium historyczne: Bitwa warszawska 1920

Dokument prezentuje wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku, przede wszystkim koncentrując się na bitwie o Warszawę. Przedstawione zostanie tło polityczne walki oraz działalność mieszkańców stolicy, którzy byli zmobilizowani do działań wojennych.

20:00 – Discovery Historia – Ulubieńcy Hitlera (1/2)

Portret Hanny Reitsch - niezwykle uzdolnionej i odważnej kobiety, która zasiadała za sterami bojowych samolotów Luftwaffe. Ta oblatywaczka, bohaterka nazistowskich Niemiec, do dziś pozostaje postacią budzącą duże kontrowersje.

21:10 – Polsat Viasat History – Sagi wikingów

Przed setkami lat w Islandii wikingowie zaczęli zapisywać historię swojego życia w formie opowieści nazywanych sagami. Są one prawdziwymi dziełami literackimi, a jednocześnie opisują autentyczne wydarzenia. Stanowią bezcenne dokumenty historyczne przywołujące dawny świat północnych wojowników.

Sobota

8:35 - TVP Historia - Tajemnice Historii (odc.3)

Losy zaginionego skarbu Przemyślidów przechowywanego w skarbcu kościoła farnego w Raciborzu.

11:50 - Viasat History - Matki, morderczynie, kochanki: Cesarzowe Starożytnego Rzymu

Profesor Catherine Edwards przygląda się życiu i dokonaniom niezwykłej kobiety, żony cesarza Oktawiana Augusta Liwii, której wpływy odczuwalne były na terenie starożytnego Rzymu przez ponad 60 lat.

Profesor Catherine Edwards przygląda się życiu i dokonaniom niezwykłej kobiety, żony cesarza Oktawiana Augusta Liwii, której wpływy odczuwalne były na terenie starożytnego Rzymu przez ponad 60 lat.

15:00 - Discovery Historia - Wynalazki przemysłowe w Europie

Ronald Top podróżuje po Europie, odkrywając wynalazki i maszyny z dziejów przemysłu tego kontynentu, od szybów naftowych w Polsce po cegielnie w Wielkiej Brytanii.

22:30 – TVP Historia – Dni, które wstrząsnęły Polską : Grudzień ‘70

W niedzielę 13 grudnia 1970 roku społeczeństwo polskie zaskoczone zostało podwyżkami cen artykułów spożywczych. Następnego dnia rozpoczął się strajk w Stoczni im. Lenina w Gdańsku. Manifestanci wylegli na ulice. Doszło do krwawej konfrontacji z jednostkami MSW. W ciągu kilku dni fala wzburzenia ogarnęła kolejne miasta, w tym Szczecin.

Niedziela 

9:00 - TVP Historia - Przygody Pana Michała

Podstoli Bogusz, wysłannik hetmana Sobieskiego, pertraktuje z Azją w Chreptiowie. Próbuje go nakłonić, by Azja przeciągnął na stronę Rzeczypospolitej liczne oddziały tatarskie.

13:30 - TVP Kultura - Klasyczne albumy rocka

Kulisy powstawania najważniejszych albumów w dziejach muzyki rockowej.

18:15 - TVP Historia - W pogardzie i chwale 

Dokument fabularyzowany poświęcony sylwetce wybitnego Ślązaka Wojciecha Korfantego. Wojciech Korfanty był wielką i tragiczną postacią. Na szczęście skończyły się lata, kiedy rugowano go z historii, a ulice z jego imieniem zamieniano na Komuny...

19:00 - Discovery Historia - Imperium Brytyjskie

Formowanie się mocarstwa brytyjskiego, obejmującego jedną czwartą powierzchni świata, trwało ok. 300 lat. Program przedstawia fazy naznaczonego wielkimi przemianami oraz krwawymi konfliktami procesu.

22:25 - Viasat History - Cicha wojna: podwodne bitwy

Przez dziesięciolecia brytyjskie i amerykańskie okręty podwodne zaangażowane były w tajną wojnę szpiegowską przeciwko radzieckiej marynarce wojennej.

 

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz