Dewastacja pomnika żołnierzy sowieckich w Lubawie


W ostatnich dniach w Lubawie (woj. warmińsko - mazurskie), nieznane osoby zdewastowały pomnik nagrobny upamiętniający żołnierzy sowieckich, którzy polegli w Prusach Wschodnich  w 1945 roku.

red

Policja lubawska wszczęła dochodzenie w tej sprawie, wiele wskazuje jednak na to, że nie uda się ująć sprawców. Jest to tym bardziej mało prawdopodobne gdyż teren cmentarza wojennego gdzie znajduje się pomnik nie jest monitorowany. Wandale zerwali z czubka obelisku czerwoną gwiazdę, przewrócono także betonowe słupki okalające postument. Na cmentarzu wojennym przy ulicy Grunwaldzkiej pochowanych zostało 13 czerwonoarmistów poległych w czasie inwazji na Prusy Wschodnie w styczniu 1945 roku. Głównym punktem nekropolii jest pomnik z napisem w języku polskim i rosyjskim: Bohaterom Armii Czerwonej poległym za wyzwolenie naszego kraju spod jarzma hitlerowskiego - 1945 r. Społeczeństwo Powiatu Nowomiejskiego.

Już wcześniej dochodziło do dewastacji grobów i pomników żołnierzy sowieckich. W maju ambasador Rosji oburzał się na zbezczeszczenie pomnika dowódcy 3 Frontu Białoruskiego gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie (woj. warmińsko - mazurskie). Czerniachowski odpowiedzialny był za likwidację wileńskiej AK oraz innych grup niepodległościowych. Polskie władze samorządowe proponowały przeniesienie pomnika na teren obwodu kaliningradzkiego, Rosja jednak uznała te działania za bezprawne powołując się na  umowę o ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji z 1994 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz