Obrazy z Warszawy. Powstanie 44 - zaproszenie


 18 sierpnia odbędzie się na wyjątkowe wydarzenie pt. Obrazy z Warszawy. Powstanie 44. W ramach tego projektu odbędą się 3 koncerty prezentujące, zamówione przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, 3 premierowe kompozycje, nawiązujące do wydarzeń Powstania Warszawskiego. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

1 LOGA PW 44 plakat drukomatZabrzmią one jednego wieczoru w 3 kościołach na terenie Starego i Nowego Miasta. Będą to: Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela (godz. 18:15), kościół p.w. św. Jacka (godz. 19:15) i kościół Stygmatów św. Franciszka (godz. 20:15).

Utwory skomponowali twórcy związani z Warszawą: Stanisław Moryto, Aleksander Kościów i Jarosław Siwiński. Każdy z nich, miał na uwadze wybraną świątynię i inspirował się jej powstańczą historią.

Wspólną cechą wszystkich kompozycji jest przewaga elementu refleksyjnego i sakralnego nad bezpośrednim przekazem dramatycznym. Prócz tragicznych losów, integralną częścią każdej kompozycji jest uwzględnienie akustyki danego kościoła i dostosowane do niej rozmieszczenia poszczególnych muzyków w przestrzeni architektonicznej. Dzięki tym założeniom powstały utwory ściśle połączone z konkretnymi miejscami i ich historią.

Każdy koncert będzie trwał ok. 30 minut. Wystąpią: Warsaw Camerata i Hob-beats Duo pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego.

O powstańczej historii każdego z kościołów opowie świetna przewodniczka Karolina Paczyńska.

Istotnym elementem wydarzenia Obrazy z Warszawy. Powstanie 44 będzie przechodzenie słuchaczy do kolejnych świątyń, w których będą odbywać się koncerty. Dzięki temu, przemierzając miejsca walk powstańczych, będzie czas zarówno na zadumę nad heroiczną historią Powstania Warszawskiego, skonfrontowaną z „turystyczną” współczesnością Starego i Nowego Miasta, jak i na refleksję nad usłyszanym utworem i jego przekazem.

Wstęp na wszystkie koncerty będzie wolny.

Informacje na stronie www.ptmw.art.pl i www.facebook.com/ptmw1923 oraz pod nr tel. 790 395 228.

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Dyrektor artystyczny: Małgorzata Kołcz

Mecenasi: Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART

Współpraca: Art Deco Group, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Warszawa, Radio Warszawa, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, magazyn Presto. Prosto o muzyce klasycznej oraz portale: Historia.org.pl, Wawcity.pl, Portal Warszawski, Nasza-Warszawa.pl 

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz