Naukowcy odkryli wejście do grobowca z czasów Aleksandra Macedońskiego


Wejście do grobowca z czasów tego władcy odkryto na północy Grecji.O odkryciu poinformowały agencje informacyjne AP oraz DPA.

Lew z Amfipolis, Vlahos Vaggelis, CC BY-SA 3.0

Lew z Amfipolis, Vlahos Vaggelis, CC BY-SA 3.0

Ten szczególny obiekt datowany jest na lata 325-300 p.n.e. Dalsze badania pokażą, kto właściwie jest pogrzebany w grobowcu odkrytym niedaleko miasta Amfipolis.Spekuluje się jednak, że może to być ktoś z rodziny Aleksandra Macedońskiego. Grobowiec nie jest naruszony, nie został też zrabowany.

Miejsce odkrycia grobowca odwiedził już grecki premier Antonis Samaras i jak podaje agencja AP określił on odkrycie mianem „niezwykle istotnego”. Zdradził on także, iż pierwotnie do grobowca prowadziła szeroka droga, a wejścia do niego strzegły dwie mityczne postaci łączące w sobie cechy człowieka, lwa, oraz ptaka. Archeolodzy wierzą, że wielki marmurowy lew z Amfipolis, odkryty w 1912 roku w Strumie, był zewnętrzną ozdobą grobowca.

Premier Samaras poprosił o cierpliwość, obiecał że w ciągu kilku dni zostaną upublicznione dalsze informacje dotyczące tego niezwykłego odkrycia. Prace archeologiczne mają być kontynuowane w okolicy jeszcze przez kilka miesięcy. Badania są tam prowadzone już od roku. Naukowcy liczyli na to, że podczas badań uda im się dotrzeć być może nawet do grobowca samego Aleksandra Macedońskiego. Najistotniejsze na ten moment jest to, że odkryty grobowiec jest prawdopodobnie największym, jaki kiedykolwiek udało się odnaleźć w Grecji, prześcigając nawet grób Filipa II, ojca Aleksandra.

Archeologowie profesjonaliści oraz amatorzy na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci natrafiali już na „niezbite” dowody na to, że Aleksander Macedoński został pochowany w egipskiej Aleksandrii, w oazie Siva niedaleko granicy z Libią, w Uzbekistanie, czy też nawet na północy Australii.

 

Źródła: Vědci odkryli vchod do hrobky z dob Alexandra MakedonskéhoTomb Dating From the Time of Alexander the Great Found in Northern Greece

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz