Rusza projekt społeczno - edukacyjny „Freedom Express”


Już 30 sierpnia rusza „Freedom Express„ – wehikuł czasu zabierze w podróż śladami przemian 1989 roku dwadzieścioro młodych ludzi. Wybrani w międzynarodowym konkursie artyści, dziennikarze i historycy przemierzą sześć krajów postkomunistycznych, od solidarnościowego Gdańska przez rumuńską Timiszoarę, po zjednoczony Berlin. Projekt jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej ”Freedom Express” realizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, w którą zaangażowane są ministerstwa kultury i kluczowe instytucje zajmujące się historią XX wieku w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji, a także w Rumunii i Czechach.

plakat_freedom_expressPodczas zwiedzania najważniejszych dla przełomu miejsc uczestnicy wyprawy wezmą udział w działaniach Street-artowych, warsztatach filmowych i teatralnych, a także grach miejskich. W programie podróży znalazły się m.in. otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, warsztaty z demokracji przy autentycznym Okrągłym Stole w Warszawie, a także spotkania z bohaterami przełomu – m.in. przywódcą duchowym rumuńskiej rewolucji 1989 roku Laszlo Tokeszem czy członkami legendarnego zespołu muzycznego w Czechosłowacji – Plastic People of the Universe. Podróż „Freedom Express” będzie można śledzić od 30 sierpnia do 13 września na blogu prowadzonym przez uczestników wyprawy pod adresem: www.freedomexpress.enrs.eu. Opiekunami wyprawy są Dariusz Rosiak i Filip Jacobson. Całość utrwalona zostanie w filmie dokumentalnym.

Kampanii „Freedom Express„ towarzyszy także plenerowa wystawa pt. ”Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”, prezentująca różne metody ograniczania praw i wolności obywatelskich w krajach komunistycznych oraz sposoby walki o ich odzyskanie. W październiku i listopadzie jej pierwsze prezentacje odbędą się kolejno w Berlinie, Budapeszcie i w Warszawie. Wystawa w wersji wirtualnej dostępna będzie na stronie internetowej kampanii.

W ramach kampanii „Freedom Express” powstała kolekcja plakatów, będących współczesnym komentarzem wydarzeń sprzed 25 lat. Ich autorami są artyści z sześciu krajów byłego bloku wschodniego, którzy w latach 80. angażowali się w działalność antysystemową: Andrzej Budek, Katrin Hattenhauer, Istvan Orosz, Dan Perjovschi, Ales Najbrt i Karol Rosmany.

Kampanii towarzyszy także profil na Facebooku: „Made in 89”, który odpowiada na pytanie: Co by było, gdyby w 1989 roku istniał Facebook? Fikcyjni bohaterowie relacjonują tutaj przebieg przemian demokratycznych 1989 na żywo, w czasie rzeczywistym:

www.facebook.com/madeineightynine

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz