Na ratunek bośniackiemu dziedzictwu


Fundacja do spraw ochrony historycznego dziedzictwa kulturowego, przy współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi i dzięki użyciu najnowocześniejszych technik skanowania, ma na celu uratować od zniszczenia pozostałe dziedzictwo narodowe BiH.

Flaga Bośni i Hercegowiny z lat 1878-1908

Flaga Bośni i Hercegowiny z lat 1878-1908

Fundacja do spraw ochrony historycznego dziedzictwa kulturowego z siedzibą w Bośni i Hercegowinie zapowiedziała początek wielkiego projektu – digitalizacji spuścizny kulturowo-historycznej Narodowej i Uniwersyteckiej Biblioteki Muzeum Historii Bośni i Hercegowiny, jak też gazety Oslobođenje, która uchodzi już za niemal legendarną, gdyż była wydawana nawet w czasie wojny 1992-95. Akcja została zaplanowana na trzy lata.

W uroczystości otwarcia projektu wzięli udział dr James Lijon, historyk i założyciel Fundacji na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego, Nadina Grebović-Lendo, koordynatorka projektu digitalizacji zbiorów Uniwersyteckiej i Narodowej Biblioteki ‚a także Elma Halimbegović, dyrektor Muzeum Historycznego Bośni i Hercegowiny. W rozmowach uczestniczyli także dyrektor Fundacji Kristof Benet, dyrektor ds. rozwoju Valeri Perii oraz dyrektor techniczny projektu, Jim Marshal.

Wspomniana fundacja stanowi interdyscyplinarną platformę, której celem jest ochrona dorobku kulturalno-narodowego w regionie. Założona została w styczniu 2014, a jej założycielem jest James Lijon, który przed trzema laty rozpoczął proces digitalizacji rzadkich i starych archiwaliów z XIV wieku, np. sułtańskich firmanów, dokumentów z okresu habsburskiego i królewskiej Jugosławii, a także innych rzadkich dokumentów z historii BiH.

Fundacja jest odpowiedzią na wieloletnie zaniedbania w sprawie ochrony archiwaliów i brak promocji dla spuścizny kulturowej wszystkich narodów i grup etnicznych w regionie. Założyciele fundacji mają nadzieję, że ich inicjatywa przyczyni się do większej integracji między poszczególnymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi z regionu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz