Odnaleziono wrak fenickiego statku


Tajemniczy Fenicjanie należą do najbardziej zagadkowych ludów starożytności. Do dziś nie udało się odpowiedzieć na szereg pytań z nimi związanych: skąd przybyli, jaki ustrój społeczny u nich dominował oraz do jakiej grupy ludów należeli. Jedno pozostaje jednak bezsprzeczne - Fenicjanie byli narodem wybitnych żeglarzy.  

Fenicki statek, CC BY-SA 3.0

Fenicki statek, CC BY-SA 3.0

Odkryty niedawno u wybrzeży wyspy Gozo (drugiej co do wielkości wyspy w archipelagu maltańskim)  fenicki statek nie wyjaśni wszystkich związanych z tym ludem zagadek, lecz stanowi potwierdzenie naszej wiedzy o kunszcie żeglarzy. Statek ten, znaleziony na głębokości przeszło 130 metrów, jest wstępnie datowany na rok 700 przed Chrystusem, co stanowi pewien ewenement, gdyż jeśli te badania się potwierdzą, będzie on najstarszym zachowanym okrętem śródziemnomorskim. Na pokładzie dość sporego obiektu (blisko 50 stóp długości czyli ok. 16 metrów) znaleziono dwa wykonane z skał wulkanicznych czterdziestokilogramowe kamienie szlifierskie oraz pięćdziesiąt amfor przeznaczonych do transportu wina.

Maltański badacz Timothy Gambin już planuje otworzenie ekspozycji poświęconej znalezionemu obiektowi. Wystawa ma zawierać trójwymiarowy model znaleziska, powstały na podstawie bogatego, bo liczącego aż 8000 zdjęć materiału fotograficznego. Zdaniem maltańskiego Ministerstwa Kultury obiekt ten jest niezwykle ważnym znaleziskiem dla całego Morza Śródziemnego, nie tylko dla Maltańczyków (mieszkańców Malty i okolicznych wysp nie zaś rasy psów); z tej też przyczyny dostęp do niego powinien być umożliwiony jak najszerszej publiczności.

Źródło: 2,700-Year-Old Phoenician Shipwreck Discovered

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz