Foki a sprawa peruwiańska


Powszechnie wiadomo, że pierwsi koloniści europejscy podbijający kontynenty amerykańskie, pośród niezliczonej ilości broni palnej i koni, które napawały przerażeniem rdzenną ludność tego obszaru, sprowadzili tam również najgroźniejszą broń - zarazki chorób europejskich. To one stały się przyczyną zagłady znakomitej większości Indian. 

Foka, CC BY-SA-2.0-de

Foka, CC BY-SA-2.0-de

Najnowsze badania niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Tybindze wskazują jednak, że przypadki zachorowania na śmiertelną dla rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej gruźlicę pojawiały się jeszcze w okresie prekolumbijskim. Uczeni zbadali DNA trzech szkieletów znalezionych w południowym Peru, pochowanych około 1 tysiąca lat temu. Stwierdzili, iż trzej pochowani zachorowali na gruźlicę, lecz - co intrygujące - odmianę niespotykaną ani w Azji, ani w Europie, ani Afryce. Wynika stąd, że podczas gdy różne odmiany gruźlicy krążyły po Starym Świecie, Nowy miał już także swój szczep.

Na tym jednak nie koniec badań. „Starożytny peruwiański szczep gruźlicy był zdumiewająco zbliżony do szczepu znalezionego u... płetwonogich1″, czyli fok, lwów morskich i morsów! Najprawdopodobniej szczep amerykański pochodzi sprzed 6 tysięcy z Afryki i został przywleczony do Ameryki przez foki i morsy przez ocean.

Nie powinno dziwić, iż to poprzez foki Peruwiańczycy zostali zarażeni, ponieważ zwierzęta te pełniły znaczącą rolę w ich życiu jako zwierzęta łowne albo po prostu bardzo popularne. Przedstawienia fok są częste na peruwiańskiej ceramice.

Nie jest jednak do końca pewne, czy bakterie gruźlicy przenosiły się wyłącznie z fok na konkretnego człowieka, czy też człowiek, który się zaraził, mógł przekazywać bakterię dalej innym ludziom. Wiadomo natomiast, iż nie jest prawdopodobne, jakoby to ludzie zarażali foki, ponieważ wyklucza to sposób postępowania Peruwiańczyków z fokami. Foki nie były hodowane jak bydło, lecz zabijane na miejscu, wobec czego możliwość zarażenia płetwonogich gruźlicą przez człowieka byłaby nienaturalna.

Ostatecznie, gruźlica płetwonogów nie wyklucza pojawienia się nowych szczepów, które przybyły wraz z Europejczykami do Ameryki. Również obecnie pojawiająca się gruźlica na obydwu kontynentach amerykańskich ma swój początek w europejskiej odmianie, nie zaś foczej.

Szczegółowe wyniki owych dociekań zostały już opublikowane w najnowszym numerze magazynu „Nature”.

Źródło: Ancient DNA Suggests Seals Brought Tuberculosis to New World

  1. „The ancient Peruvian strain of TB was strikingly similar to strains of TB found in pinnipeds”; Sarah Pruitt []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz