Spektakl filmowo-multimedialny „Wybuch” wg pomysłu A. Wajdy w 75. rocznicę wybuchu wojny


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Miasto Gdańsk zapraszają na wyjątkowe widowisko z okazji 75. rocznicy wybuchu wojny, które będzie prezentowane w dniach 1-2 września.

55648_smallSpektakl filmowo-multimedialny „Wybuch”, według pomysłu Andrzeja Wajdy, zostanie zaprezentowany na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów wewnątrz byłego zbiornika gazowego na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa, nieopodal przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej.

W ponad dwudziestominutowym spektaklu będą wykorzystane unikalne filmy archiwalne i zdjęcia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, które dzięki video-mappingowi i animacji 3D ożyją na olbrzymiej powierzchni projekcyjnej. W treść zostaną również wplecione fragmenty filmów Andrzeja Wajdy „Lotna„ oraz ”Katyń”. Będzie to swego rodzaju współczesny odpowiednik Panoramy Racławickiej, pokazujący nowoczesnymi środkami wyrazu jedną z najbardziej dramatycznych kart polskiej historii.

„Wybuch” to poruszającą opowieść o historii Gdańska, Polski i Europy od 1933 r., kiedy władzę w Niemczech przejął Hitler, aż do wybuchu wojny i walk we wrześniu 1939 r. Widzowie odczują grozę narodowego socjalizmu i zbliżającej się niemieckiej agresji, będą świadkami podziału Polski między Hitlera i Stalina, polskiego oporu we wrześniu 1939 r. i zbrodni okupantów. W finale pokazane zostaną symboliczne narodziny Polskiego Państwa Podziemnego.
Animacja została zrealizowana przez krakowskie studio Nolabel, przygotowujące filmy i prezentacje multimedialne na wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej.

55649_smallCykliczne projekcje (co godzinę):
1 września – 11.00-16.00; 21:00 -22:00
2 września – 8.00-22.00
Czas projekcji ok. 20 minut
Miejsce: Były zbiornik gazowy na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa,
ul. Podstoczna.
Wstęp bezpłatny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz