Program telewizyjny dla historyków – 1 września 2014


W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej będziemy mieć okazję obejrzeć wiele ciekawych programów poruszających właśnie tę tematykę. Zapraszamy na ich krótki przegląd.

TV-300x30016:00 – 11:00 – Discovery Historia – Bohaterowie II wojny światowej  (odc.1-10)

Ludzie, którzy wynaleźli radar; Człowiek, który skonstruował spitfire’a; Człowiek, który stawił czoło Hitlerowi; Ludzie, którzy złamali kod Enigmy; Ludzie, którzy zatopili Bismarcka; Człowiek, który uratował brytyjskie media; Człowiek, który omamił Hitlera; Ludzie, którzy wyzwolili Belsen; Ludzie, którzy oświetlili Niemcy; Ludzie, którzy przygotowali lądowanie w Normandii.

8:35 – TVP1 – Uciekinier

Film przedstawia losy Kazimierza Piechowskiego, organizatora jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek z Auschwitz. Piechowski, przed wojną działacz Związku Harcerstwa Polskiego, trafił do obozu, po tym jak wraz z kolegą Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim, próbował przedostać się na Węgry. Obaj śmiałkowie zostali schwytani w pobliżu granicy. Dopiero po dwóch latach Piechowski zdecydował się na ucieczkę. Wraz z kilkoma współwięźniami udało mu się wykraść niemieckie mundury i w przebraniu bez żadnych dokumentów opuścić teren obozu.

10:05 – TVP Historia – Lotnicy

Filmowa opowieść o dwóch pilotach: Polaku - Stanisławie Skalskim i Niemcu - Friedrichu Wimmerze. Skalski zestrzelił Wimmera 1 września 1939 roku. Wylądował przy rozbitym samolocie, opatrzył go i odesłał niemieckiego pilota do szpitala wojskowego. Po wojnie Skalski spędził 8 lat w więzieniu, w tym rok w celi śmierci. Wimmer zaś pracował jako jeniec na Kaukazie. Spotkali się znowu w 1990 roku, są bliskimi przyjaciółmi. Bohaterowie tego filmu opowiadają o swoich losach wojennych i powojennych. Ich wypowiedzi są ilustrowane materiałami archiwalnymi.

11:30 – TVP1 – Wieluń

Autorzy programu prezentują dramatyczną historię Wielunia, miasta, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez nazistów. Wydarzenia, które rozegrały się tam 1 września 1939 roku o 4:40 rano, zapoczątkowały trwającą sześć lat wojnę, która zaangażowała niemal wszystkie kraje europejskie i sięgnęła daleko poza granice Starego Kontynentu

12:20 – BBC Knowledge – Spektakularne akcje II wojny światowej (odc.1)

Dzieje Operacji Jerycho, która polegała na zbombardowaniu więzienia, w taki sposób, aby członkowie francuskiego ruchu oporu i alianccy szpiedzy mogli uciec przed egzekucją.

12:45 –  TVP Historia – Jutro idziemy do kina

Rok 1938. Świeżo upieczeni maturzyści, Andrzej Skowroński (Mateusz Damięcki), Jerzy Bolesławski (Jakub Wesołowski) i Piotr Dołowy (Antoni Pawlicki), snują plany na przyszłość. Jurek, pewny siebie i wygadany prymus, wstępuje do szkoły podchorążych. Andrzej zgłasza się do pułku kawalerii. Piotr, nieśmiały okularnik, z powodu wrodzonej wady serca zostaje odrzucony przez komisję wojskową. Wkrótce rozpoczyna studia medyczne. Trzej przyjaciele spotykają się w czasie przepustek, spędzając czas na młodzieńczych szaleństwach. Jurek zabiega o względy Krysi, studentki romanistyki. Andrzej w tajemnicy przed kolegami romansuje ze starszą od siebie Mariną, właścicielką restauracji. Wkrótce poznaje jednak Anię. Piotr zakochuje się w skromnej i skrytej Zosi. Wybuch drugiej wojny światowej krzyżuje ich miłosne plany i na zawsze odmienia losy młodych przyjaciół.

17:00 – Discovery Historia – Na krawędzi wojny

W 1939 roku obiegły doniesienia o napaści armii polskiej na Niemcy. Tę fałszywą informację przygotowała propaganda hitlerowska. Twórcy odcinka zastanawiają się, w jakim stopniu spisek ułatwił Hitlerowi przekroczenie granicy polsko-niemieckiej i czy przyczynił się do wybuchu II wojny światowej.

19:00 – Discovery Historia – Tajemnica śmierci Hitlera

Czy Hitler naprawdę zginął w swoim berlińskim bunkrze pod koniec wojny? A może zdołał uciec i żył jeszcze wiele lat w ukryciu? Autorzy programu starają się rozwiązać zagadkę śmierci przywódcy III Rzeszy.

20:20 – TVP Historia – Spór o historię: Wrzesień 1939: czy można było uniknąć klęski?

We wrześniu 1939 roku Polska była szóstą potęgą militarną w Europie. Jednak mimo to nasz kraj został skazany na czwarty w swej historii rozbiór. Dziś coraz popularniejsza staje się teza, że najlepszym sposobem uniknięcia tamtej katastrofy było zawarcie sojuszu z Hitlerem . O tym, czy II Rzeczpospolita była skazana na upadek podyskutują Prof. Czesław Grzelak, dr hab. Leszek Moczulski, i dr Bartłomiej Bydoń.

20:40 – TVP1 – Wielki test z historii. II wojna światowa

Sprawdzian wiedzy poświęcony ważnym wydarzeniom rocznicowym związanym z II wojną światową, które przypadają na 2014 rok. Należą do nich: kampania wrześniowa 1939 roku, powstanie warszawskie czy walki polskich oddziałów na frontach zachodniej Europy w 1944 roku. W teście biorą udział: artyści, dziennikarze, politycy, sportowcy i cudzoziemcy mieszkający w Polsce, których połączono w pary.

21:00 – Polsat Viasat History – Mroczna charyzma Adolfa Hitlera (odc.1)

Twórcy serii opowiadają o końcu II wojny światowej i tym, jak ta sytuacja wpływała na zachowania Adolfa Hitlera, który za wszelką cenę chciał utrzymać się przy władzy.

22:15 – Fokus TV – Pływając w Auschwitz

Doświadczenie Holocaustu z perspektywy sześciu kobiet - więźniarek obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau . Widzowie poznają wstrząsające historie Evy Beckmann, Reny Drexler, Renee Firestone, Eriki Jacoby, Lili Majzner i Lindy Sherman. Mają one charakter indywidualny, a zarazem uniwersalny. Po wyczerpującej podróży w bydlęcych wagonach, bez jedzenia i picia, oddzielono je od rodzin, pozbawiono ubrań, ogolono głowy, a na ramionach wytatuowano numery. Życie kobiet przekształciło się w falę prześladowań i ciężką pracę. Sześć kobiet, wówczas nastolatek, znalazło sposób na przeżycie. Więźniarki zdobyły odporność duchową poprzez modlitwę, muzykę i humor, nawet w obliczu niewyobrażalnego zła.

22:25 – TVP1 – Kulisy II wojny światowej (1/6)

W pierwszym odcinku cyklu autorzy skupiają się na okresie między 23 sierpnia 1939 r., czyli datą podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow, a 22 czerwca 1941 r., kiedy to III Rzesza, łamiąc wcześniejsze umowy, zaatakowała ZSRR. W oparciu o ujawnione po 1989 r. dokumenty, realizatorzy ukazują, jak zaciekli wrogowie stali się sojusznikami, by w niecałe dwa lata później ponownie stanąć po przeciwnych stronach barykady.

22:40 – TVP Historia – Atak Hitlera na Polskę – jak rozpoczęła się II wojna światowa

Pierwszymi ofiarami niemieckiej agresji na Polskę stali się mieszkańcy Wielunia, miasta w powiecie łódzkim. Atak na to miasto 1 września 1939 roku o 4.20 nad ranem poprzedził słynny szturm Niemców na Westerplatte. Celem nalotów na miejscowość zupełnie pozbawioną znaczenia militarnego według Josepha Goebbelsa, jednego z pomysłodawców akcji, było zastraszenie polskiej ludności i wywołanie paniki na tyłach polskiego frontu. Podczas bombardowania zniszczeniu uległo 75 procent zabudowy miasta, zginęło około 1200 osób.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz