Pół wieku programu dla dzieci


1 września br. minęło pięćdziesiąt od emisji pierwszego w rosyjskiej telewizji programu dla dzieci. Nazywa się on „Spokojnej nocy, maluchy„. Jest on emitowany w rosyjskiej telewizji państwowej „Rossija 1”.

Tutaj możecie zobaczyć kanał programu „Спокойной ночи, малыши”.

Спокойной Ночи Малыши (Все Выпуски) - YouTube

Спокойной Ночи Малыши (Все Выпуски) - YouTube

Powstał on dzięki Walentynie Fedotowej, kierowniczce programów dla dzieci w radzieckiej telewizji. Pomysł utworzenia programu dla dzieci zrodził się pod wpływem obejrzenia przez nią enerdowskiego filmu animowanego „Mój piaskowy człowiek„. Postanowiła wówczas, że program dla dzieci musi też być w radzieckiej telewizji. Zleciła ona 60 scenarzystom napisanie scenariusza programu. Spośród nich rada artystów wybrała program „Spokojnej nocy, maluchy”.

Ścieżkę dźwiękową programu stanowi piosenka „Śpią zmęczone zabawki”. Jej tekst w 1963 roku napisała poetka Zoja Pietrowa. Skomponował ją Arkady Ostrowski.

Pierwszy odcinek programu był czarno - biały i trwał siedem minut. Jego bohaterami były kukiełki: ciocia Nina, wujek Wołodia, pajac Buratino (stylizowany na Pinokia), zając Tiopa i świnka Jusza. Stopniowo dodawano nowe postacie. W ciągu pięćdziesieciu lat istnienia programu przewinęło się ich ponad trzydzieści.

W latach osiemdziesiątych program miał trudności. Niektórym politykom nie w smak były treści pojawiające się w nim. Z tego powodu zakazano emisji wybranych odcinków programu.

Dotychczas wyprodukowano ponad 20 tysięcy odcinków programów. Łącznie jest to ponad 3, 5 tysiąca godzin. Koszt stworzenia odcinka to 75 tysięcy rubli.

Źródło: Spokojnoj notchi malyshi. 50 let v efire

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz