Program telewizyjny dla historyków (4 – 7 września 2014)


Przed nami kolejny tydzień, który owocować będzie w wiele interesujących programów dla miłośników historii. Zapraszamy na ich krótki przegląd.

TV-300x3001Czwartek

21:00 – Discovery Historia – Bitwa o Warszawę – Powstaniew ‘44

Ten film dokumentalny jest historią powstania warszawskiego opowiedzianą przez jego uczestników, którzy przekazują pełne emocji relacje o swoich doświadczeniach, losach kolegów i walczącego miasta. Poznamy też historie opowiedziane z innej perspektywy: Niemca, który uczestniczył w brutalnej pacyfikacji Woli, brytyjskiego lotnika oraz członka Brytyjskiej Komisji Wojskowej w Moskwie.

22:00 – Discovery Historia – Opowieści z zaświatów: Adolf Hitler

Biografia Hitlera jest pełna tajemnic. Eksperci medycyny sądowej ujawniają sekrety dyktatora takie jak upodobanie do sadomasochistycznych praktyk seksualnych i uzależnienie od narkotyków.

Piątek

13:00 – Discoery Historia – Strefa śmierci: Inwazja na Grenadę

Grupa radykalnych lewicowców z Grenady, państwa w Ameryce Środkowej, dokonała w 1983 roku zamachu stanu. W jego wyniku zginął dotychczasowy premier tego kraju, M.R. Bishop. Stany Zjednoczone zaniepokoiła zapowiedź reform w polityce Grenady - nowe władze miały zamiar współpracować przede wszystkim z krajami komunistycznymi. Z tego powodu USA podjęły decyzję o interwencji zbrojnej w Grenadzie.

14:30 – Polsat Viasat History – Napoleon (odc.1)

Młodość Napoleona Bonaparte w Ajaccio i początki kariery wojskowej aż do mianowania go na wodza armii.

 

18:45 – TVP Historia – Człowiek, który chciał zatrzymać Holocaust

Jan Karski był kurierem i emisariuszem Polski Podziemnej. W jego pamięci polscy Żydzi przekazali światu prawdę Holokaustu. W programie widzowie zobaczą m.in. relację z uroczystości nadania ulicy w Rishon Le Zion jego imienia, sprawozdanie z obchodów Roku Jana Karskiego w Izraelu, zainicjowanych przez Towarzystwo Przyjaźni Izrael - Polska oraz uroczystą modlitwę w Yad Vashem wg obrządku żydowskiego za bohatera. Jana Karskiego wspominać będą m.in. Szewah Weiss i Szymon Peres.

Sobota

12:00 – Fokus TV – Teorie spiskowe – Elżbieta I. Królowa dziewica

Dzieje pierwszej królowej angielskiej - Elżbiety I - ostatniej z rodu Tudorów. Była córką Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn. Porozumiewała się niemal we wszystkich językach europejskich. Zajmowała się tłumaczeniami. Znała łacinę i grekę. Jej pasją były taniec, muzyka i pisanie wierszy. Wokół jej postaci krążyło wiele legend. Jedna z nich głosiła, że królowa zmarła w 1543 roku, a jej miejsce zajął przebrany za nią chłopiec.

16:20 – TVP Historia – Encyklopedia II wojny światowej

Widzowie dowiedzą się o przygotowaniach prowadzonych przez Niemców do wojny. W odcinku omówiona została między innymi współpraca Hitlera z Mussolinim, a także działania prowadzące do aneksji Austrii. Wykorzystano bogato ilustrowane archiwalne materiały filmowe.

19:45 – TVP Historia – Archiwum istnień

Dokument przybliża nieznaną dotychczas działalność antropologów nazistowskich z Sekcji Ras i Ludoznawstwa Institut für Deutsche Ostarbeit, który utworzono w Krakowie w czasie II wojny, w miejsce zlikwidowanego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbiór materiałów z badań został niedawno odnaleziony w USA, a następnie w 2007 roku przekazany stronie polskiej. Kolorowe zdjęcia, testy, formularze, włosy w kopertach, odbitki palców były gromadzone po to, aby starannie wyselekcjonować przedstawicieli idealnej rasy, zamieszkujących tereny Generalnej Guberni.

20:10 – Polsat Viasat History – Rutka. Ukryty pamiętnik Holocaustu

Niezwykła historia 14-letniej Polki, Rutki Laskier, która została zamordowana w Auschwitz w 1943 roku razem z matką i bratem. W 2005 roku odkryto zeszyt szkolny, w którym dziewczynka zarejestrowała swój ostatni miesiąc pobytu w getcie w Będzinie. Jej zapiski zostały upublicznione 60 lat po tym, jak ukryła je pod deskami podłogi w domu. Historię Rutki opowiada w filmie jej przyrodnia siostra, Zahava Scherz.

Niedziela

15:00 – Discovery Historia – Dziedzictwo starożytnego Egiptu

Dr Kara Cooney odwiedza najstarsze miasta starożytnego Egiptu. Z serialu dowiemy się, z jakimi problemami borykali się mieszkańcy pierwszych aglomeracji.

19:00 – Discovery Historia – Imperium brytyjskie

Jeremy zwiedza Jamajkę, gdzie produkcja cukru, w której brali udział czarnoskórzy kolonizatorzy, przyczyniła się do pomnażania fortun właścicieli plantacji, a następnie wyrusza do Kalkuty, by pogłębić swoją wiedzę na temat procesów, które pozwalały brytyjskim handlowcom przeistoczyć się w indyjskich możnowładców. Opowie także o wojnach opiumowych, w wyniku których Brytyjczycy narzucili swoją dominację Chińczykom.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz