W dżungli odnaleziono dwa miasta Majów


W głębi meksykańskiej dżungli, gdzie czają się mniejsi i więksi drapieżnicy, ukryte przed nami pozostawały dwa miasta Majów. Do dziś. Ekspedycja kierowana przez słoweńskiego badacza Ivana Sprajca pochwalić się może dokonaniem kolejnego odkrycia na tej niegościnnej ziemi. Na terenie Rezerwatu Przyrody Calakmul, leżącego w stanie Campeche (południowa część półwyspu Jukatan granicząca z Gwatemalą i Belize) naukowcy odnaleźli bogato zdobioną bramę. 

„Zdjęcia lotnicze pomogły nam w odnalezieniu miejsc”, powiedział lider wyprawy Ivan Sprajc, z Centrum Badawczego Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuk (ZRC Sazu). Sprajc i jego zespół znaleźli owe miasta, kiedy kontynuowali badania nad obszarem wokół Chactun, innego dużego miasta Majów, odkrytego przez słoweńskich archeologów w 2013 roku .

Słoweńcy nie są jednak pierwszymi ludźmi jacy odwiedzili zaginione miasta po ich tajemniczym upadku. Amerykański archeolog Eric von Euw utrzymuje, iż odwiedził te ruiny już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Podaje on też, że dysponuje dokumentacją fotograficzną owych miejsc (w tym i nowoodkrytej bramy) nie zdążył on jej dotychczas jednak opublikować. Von Euw zaginione miasto miał określać jako Lagunita. Zdaniem jednak Sprajca wszelkie dotychczasowe informacje o mieście Lagunita były „niejasne i bezwartościowe„. ”W dżungli można być zaledwie 600 metrów od ważnego miejsca i nawet nie podejrzewać, co może to być” powiedział Sprajc.

Jakkolwiek Sprajc dowodzi, że jego dokonania są ważniejsze i samodzielne, to nie ulega wątpliwości, że Laguinitę zidentyfikowano dopiero, gdy archeolodzy porównali nowo znalezione elewacje i zabytki z rysunkami Von Euwa.

Zarówno najnowsze odkrycie, jak i znalezione pod koniec 2013 roku ruiny miasta datowane są na 600-1000 r. n. e. Nowoodkryta brama pokryta jest zdobieniami nawiązującymi do kultów płodności. Płaskorzeźby symbolizować mają zdaniem ekspertów wrota do życiodajnych wód wypływających z podziemnego świata. Prócz bramy odkryto pozostałości po 22 metrowej piramidzie, 10 kamiennych steli i trzy kamienne ołtarze. Na jednej ze steli zachował się napis pozwalający datować kamień dokładnie na 4 k’atun (co w kalendarzu Majów oznaczać ma 29 listopada 711 r. n. e.1). Wszystkie budynki usytuowane były wokół czterech głównych placów.

Naukowcy domyślają się, że Lagunita musiała być siedzibą całkiem potężnej władzy, aczkolwiek natura relacji z większym miastem - Chactunem - pozostaje niejasna.

Drugie z miast odnalezionych przez zespół Sprajca otrzymało nazwę Tamchen, co oznacza „głęboka studia” w języku maya. Rzeczywiście, miejsce to gromadziło 30 studni różnych rozmiarów, które miały służyć do gromadzenia wody deszczowej. Głębokość kilku studni dochodziła do 13 metrów. W mieście Tamchen również, podobnie jak w Lagunicie, place były otoczone przez wysokie budynki - czyli głównie trzy świątynie na wzgórzu, z których jedna ma kształt piramidy.

Tamchen rozwijało się prawdopodobnie w tym samym czasie co Lagunita, aczkolwiek może być nieco starsze, bowiem historia osadnictwa każe datować to miasto na okres pomiędzy 300 a 250 rokiem przed naszą erą.

Niezależnie komu przypisze się zasługi odkrycia zaginionego miasta to obecne prace badawcze (które doczekały już się publikacji) dostarczają wielu nowych informacji na temat osadnictwa prekolumbijskiego w VII w. n. e. pomiędzy stanowiskami Rio Bec oraz miastami w zniesionymi w stylu architektonicznym Chenes (można znaleźć w regionie Puuc na Jukatanie). „Oba miasta otwierają nowe pytania o różnorodność kultury Majów, rolę tej mierze niezbadanego obszaru w historii Majów, a jej stosunki z innymi organizmami politycznymi,” powiedział Sprajc. Wśród nowych odkryć można się doliczyć przesunięcia obecności człowieka na tym obszarze aż do IV wieku p. n. e. Pozostaje mieć nadzieje, że spór o odkrycie zostanie wyjaśniony a dalsze badania ruszą pełną parą.
Źródło: Ancient Maya Cities Found in JungleThe ancient Mayan cities discovered deep in the Mexican jungle — and the secrets they hold

  1. Wg epigrafika Octavio Esparza Olguina. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz