„What is the meaning of Stonehenge?” - coraz bliżej wyjaśnienia


What is the meaning of Stonehenge? - śpiewają w jednym ze swoich wystrzałowych klipów panowie z zespołu Ylvis. Być może niebawem będą mogli nagrać część drugą piosenki, wszak niespodziewanie zmieniła się koncepcja tego, czym mogło być i jak mogło wyglądać Stonehenge.

Jak to zwykle bywa, powód, dla którego to właśnie teraz dzisiejszy świat dowiaduje się o przełomowym odkryciu związanym z bodaj najsłynniejszym kamiennym kręgiem, jest prozaiczny. Otóż w związku z suchym i gorącym latem roku ubiegłego, murawa wokół obiektu miała być podlewana wodą z ogrodowego węża. Wąż okazał się zbyt krótki, aby woda mogła dotrzeć na drugą stronę Stonehenge. Jeden z pracujących przy Stonehenge ludzi, Tim Daw, początkowo stwierdził zwyczajnie, że trawa przybiera inny odcień, gdyż jest niedostatecznie nawodniona. Później uświadomił sobie, że być może jednak powód innego wyglądu terenu jest znacznie ciekawszy. Zawiadomieni archeolodzy podjęli przypuszczenia Tima - pod trawą mogło kryć się coś więcej.

Debaty na temat Stonehenge i tego, czy jest to budowla ukończona, czy niekompletna toczyły się od wielu lat. Znaczna część specjalistów uznała, że budowla ta nigdy nie została ukończona, ponieważ brakuje w niej kamieni, które zamykałyby krąg od południowego zachodu. Zeschła trawa ujawniła jednak miejsca, w których, jak powiedziała Susan Greaney z English Heritage, mogły stać dwa kamienie zamykające okrąg. Obecnie można już powiedzieć, że badania wykazały, iż Stonehenge było kompletnym kręgiem.1.

Można zapytać - dlaczego dopiero teraz się o tym dowiadujemy? Czy nie można było wykonać badań terenu wokół Stonehenge? Naukowcy spieszą z odpowiedzią: oczywiście, badania były robione. Jednak były to badania nieinwazyjne i dotychczas nie wykazały śladów, które mogłyby nasunąć powyższe wnioski.

Tak, czy owak, chyba należy się cieszyć, że drobne niedostatki pozwalają czasem osiągnąć więcej, niż by się można tego było spodziewać.

Źródła: Stonehenge ‚complete circle’ evidence foundHappy Accident With Garden Hose Leads To ‚Really Significant’ Stonehenge Discovery

 

 

  1. Artykuł na temat kompletności czy też niekompletności Stonehenge - tutaj []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz