Klimatyczny Egipt sześć tysięcy lat temu


Sześć tysięcy lat temu krajobraz i klimat Egiptu był inny. Do takich wniosków doszli naukowcy z filii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Góra Mojżesza, na Półwyspie Synaj, Egipt

Góra Mojżesza, na Półwyspie Synaj, Egipt

W okresie późnego plejstocenu i wczesnego holocenu, według badań wyżej wymienionych naukowców, krajobraz Egiptu przypominał subsaharyjskie pejzaże wschodniej Afryki. Żyło na owym terenie 37 gatunków ssaków. Do czasów obecnych przetrwało tylko osiem.

Uczeni, swe wywody, opierają na znaleziskach szczątków zwierząt, które w tym rejonie nie żyją (słonie, żyrafy, gepardy, żubry, antylopy gnu i inne) oraz przedmiotów kultury materialnej z wyobrażeniem tychże zwierząt.

Klimat (stał się on wówczas suchszy) i krajobraz Egiptu zaczęły się zmieniać pięć tysięcy lat temu. Powodem tego, według naukowców, była działalność człowieka. Zaczął on wówczas na tym terenie zajmować się rolnictwem. Natomiast 830 lat później powstało egipskie Stare Państwo, a następnie Nowe. W związku z tym nastąpił wzrost ludności. Głównym zajęciem ludzi było myślistwo, które również odcisnęło piętno na krajobrazie i klimacie tej ziemi.

 

Źródło: Klimat i civilizacya pogubili drevneegipetskikh zhivotnykh

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz