Stara Moskwa na grawiurach


Grawiury przedstawiające starą Moskwę można zobaczyć w bibliotece nr 172 w Moskwie. Wystawa trwa od 6 września do 6 października br.

Iwan Pawłow, aut. Evstafiev, CC BY 2.5

Iwan Pawłow, aut. Evstafiev, CC BY 2.5

Autorem grawiur jest Iwan Pawłow. Był jednym z pierwszych malarzy rosyjskich, którzy zaczęli tworzyć grawiury i linograwiury. Fachu uczył się w trzech szkołach artystycznych. Po studiach pracował jako ilustrator w: „Niwie„, „Przeglądzie malarstwa” oraz „Północy”. Poza tym nauczał studentów grawiury oraz organizował wystawy swoich prac. Moskwa była jego lubionym tematem prac.

Prace wystawione w bibliotece są z lat 1921 - 1947. Pochodzą z albumów: „Zakątki Moskwy„ (1921), „Stara Moskwa” (1944 - 47) i Zakątki starej Moskwy” (1945). Grawiury z ekspozycji pochodzą z kolekcji Michaiła Sesławińskiego, bibliofila oraz szefa organizacji „Rospieczat” zajmującej się monitorowaniem mediów.

Grawiura to rycina odbita z płyty metalowej, kamienia litograficznego oraz płyty miedzianej lub cynkowej pokrytej werniksem akwafortowym i zanurzonej w kwasie. Wykonana jest techniką druku wklęsłego. Pochodzi z XVI wieku.

 

Źródło: M. Moskvicheva, Staruyu Moskvu v gravyurakh Ivana Pavlova pokazhut na Den’ goroda

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz