Nowe ofiary bezpieki zidentyfikowane


28 września Instytut Pamięci Narodowej ujawni nowe wyniki w sprawie ekshumacji ofiar pomordowanych  przez UB. Zidentyfikowano kolejne osoby, które pochowano w nieoznaczonej, masowej mogile na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Dane ofiar bezpieki zostaną ogłoszone przy okazji obchodów 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w uroczystości udział weźmie prezydent Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele parlamentu. Główne wydarzenia odbędą się w Pałacu Prezydenckim.

W czasie obchodów w Pałacu Prezydenckim, IPN wręczy bliskim ofiar UB noty identyfikacyjne dotyczące członków ich rodzin. Za ogłoszenie wyników dochodzenia IPN-u odpowiadać będzie prezes Łukasz Kamiński. Najprawdopodobniej wszystkie odnalezione ofiary reżimu były dawnymi polskimi żołnierzami, którzy walczyli i opierali się komunizacji Polski i dominacji ZSRR nad Wisłą. Instytut Pamięci Narodowej wychodzi z założenia, że należy przywrócić imiona i nazwiska tym, których mordercy komunistyczni skazali na wieczne zapomnienie.

Prace ekshumacyjne będą prowadzone w dalszym ciągu na obszarze Cmentarza na Powązkach. IPN planuje prowadzić poszukiwania następnych, nieoznaczonych mogił pomordowanych żołnierzy polskich. Dużym utrudnieniem jest skrajny brak dokumentacji dotyczącej akcji likwidacyjnych gdyż te otoczone były tajemnicą. Wiedza na ten temat ograniczona była do pracowników Urzędu Bezpieczeństwa (UB) i wyższych polityków PPR - PZPR.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz