7, 5 tysiąca euro za fragment wostoka 1 z podpisem gagarina


Za 7, 5 tyiąca euro sprzedano fragment statku kosmicznego Wostok 1 z podpisem Jurija Gagarina. Odbyło się to w Berlinie w domu aukcyjnym Auctionata.

Gagarin, aut. V. Vizu CC BY-SA 3.0

Gagarin, aut. V. Vizu CC BY-SA 3.0

Wostok 1 to statek kosmiczny, którym Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek udał się w przestrzeń kosmiczną. Było to 12 kwietnia 1961 roku. Wystartował o godznie 6: 07 z kosmodromu „Bajkonur” w Kazachstanie. W przestrzeni kosmicznej przebywał 108 minut. Pojazd ważył 4, 725 tony. Wystrzelony został z rakiety Wostok 8K72K.

Fragment pojazdu sprzedanego na aukcji miał wymiary 5, 8 x 4,3 centymetra. Jego cena wywoławcza wynosiła 3 tysiące euro. Był własnością niemieckiego plastyka Andreasa Hoge znanego także pod pseudonimem Andora. Interesuje się on kosmonautyką. W 1992 roku współprojektował zewnętrzną formę rosyjskiej rakiety „Proton”.

Aukcja w Berlinie odbywała się w ramach projektu „Soviet Space Memorabilia”. Przeprowadzona była przez internet. Wystawiono na niej 104 eksponaty. Należały one do wyżej wspomnianego Andreasa Hoge. Najdroższym był skafander dla psa, który za 14 tysięcy euro kupił kolekcjoner z Francji.

 

Źródło: Fragment rakety s podpis’ yu Gagarina prodan v Berline za 7, 5 tys evro

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz