Upamiętnienie „Zdobywców atomu”


W Nowosybirsku powstał pierwszy w Rosji pomnik poświęcony osobom zaangażowanym w rozwój energii atomowej oraz zajmującym się usuwaniem skutków katastrofy w Czarnobylu. Odsłonięto go 30 września br.

Widok na Czarnobyl, Ben Fairless CC BY 2.0

Widok na Czarnobyl, Ben Fairless CC BY 2.0

Pomnik nosi nazwę „Zdobwcy atomu”. Ma kształt przyrządu, w którym zaciska się atom, by go zmierzyć. Zbudowany jest z granitowych bloków. Jego wysokość to 9 metrów. Zaprojektował go architekt Maksim Sałachow. Wzniesiony jest w miejscu, gdzie wcześniej stał kamień pamięci, który upamiętniał tę katastrofę.

Monument powstał z inicjatywy pracowników przedsiębiorstw wytwarzających energię atomową, członków organizacji kombatanckich i związków zawodowych, osób zajmujących się likwidacją skutków katastrofy czarnobylskiej oraz członków Funduszu pomocy inwalidom katastrof atomowych.

Anatolij Łokot, mer Nowosybirska, powiedział, że odsłonięcie pomnika w tym dniu jest symboliczne. 30 września 1942 roku zaczęły się bowiem pierwsze w Związku Radzieckim prace nad atomem. Prowadził je Igorem Kurczatow, konstruktor pierwszej radzieckiej bomby atomowej. W pracach uczestniczyły także osoby z Nowosybirska.

Źródło: Pervyj v Rossii monument „Pokoritelyam atoma” otkryli v Novosybirske

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz